Представљена монографија „Резерват биосфере Бачко Подунавље“

СОМБОР: Имајући среће да се налази у непосредној близини моћног Дунава, Сомбор има и ту привилегију да се подичи и својим гостима приушти несвакидашњи доживљај обиласка исконских поплавних шума у својој околини.
mono
Фото: Dnevnik.rs

До које мере ово подручје импресионира посетиоце, али и научнике, говори и чињеница да се налази под посебном заштитом међународних институција које се брину о природи. Тако је, у покушају да додатно приближи сва природна блага јединственог подручја у свечаној сали зграде Жупаније одржана је промоција књиге „Резерват биосфере Бачко Подунавље: природа са људима“.

Књига чија је промоција уприличена у староставном здању Жупаније је двојезична, односно писана је на српском и енглеском језику и у њој је описана везаност природе и људи који живе на подручју Бачког Подунавља, које је УНЕСКО 2017. године уписао на Светску листу резервата биосфере. Сам догађај су организовали Покрајински завод за заштиту природе, Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине и сомборска локална самоуправа.

У уводном делу промоције наглашен је значај овог резервата за град Сомбор, али и за читав регион. Заменик градоначелнице Сомбора Антонио Ратковић је изразио задовољство што је Сомбор имао ту част да се овде одржи промоција монографије и захвалио се Месној заједници Бачки Моноштор, села које је синоним за Бачко Подунавље за њен допринос у напорима да се резерват заштити и промовише.

Поред природних вредности Бачког Подунавља, у монографији су описане културне, историјске, туристичке, па чак и гастрономске вредности, скренула је пажњу присутних на садржај монографије Марина Томић, в.д. директора Покрајинског завода за заштиту природе,  док је помоћник покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине Ратко Бајчетић нагласио да је бити део оваквог резервата велика могућност, али и велика обавеза. Начелница Одељења за биодиверзитет Министарства заштите животне средине Јелена Дучић је рекла да је ово један у низу догађаја који имају циљ да промовишу резервате биосфере у нашој земљи, а Душка Димовић, испред Светског фонда за  природу, види Сомбор као модел организације заштите биосфере на који би могле да се угледају друге локалне заједнице.

О природи која се налази у резервату биосфере Бачко Подунавље говорио је директор Регионалне канцеларије Међународне уније за заштиту природе за Источну Европу и централну Азију Борис Ерг, иначе и сам Сомборац, док је овдашњи публициста Милан Степановић је представио историју цивилизације на овом подручју. Након представљања монографије „Резерват биосфере Бачко Подунавље: природа са људима“ отворена је и изложба дела која су настала током 2017. и 2018. године на ликовној колонији „Дондо“ у Бачком Моноштору.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести