Реке живота из објектива Зрењанинца Предрага Костина

Фотомонографија „Реке живота“ зрењанинског фотографа Предрага Костина недавно је изашла из штампе и она представља краћи резиме свега онога што је аутор радио у последњих петнаестак година. Луксузно издање обилује са више од стотину врхунских фотографија животиња, настањених уз реке које протичу кроз Војводину.
с
Фото: Предраг Костин

– Најтеже је било изабрати фотографије које ће се наћи у мојој првој књизи – прича Предраг Костин за „Дневник“. – После дужег размишљања одлучио сам да то буду фотографије животиња које су на мене оставиле највећи утисак. Иначе, приликом рада на терену било је свега, и потпања фотоапарата, и пијавица, комараца и крпеља, па и тога да нас ухвати невреме. Али, све то се једноставно заборавља када се заврши снимање и када видите крајњи резултат, односно уживате у фотографијама.

Фотографисањем природе и дивљих животиња он се бави од 2007. године. Или, како сам каже, од тренутка када је купио прву професионалну опрему за фотографисање природе. Већ годину дана касније победио је на конкурсу National Geographic Србија. Костин је до сада имао осам самосталних и неколико групних изложби фотографија широм Србије.

- Волим овај посао, он ми причињава задовољство, и онда ми не падају тешко терени који су, иначе, изузетно захтевни. Прво треба да знаш биологију, када и где можеш да нађеш животиње, када им је лако прићи... Мораш да познајеш њихове животне циклусе да би направио добру фотографију, а да истовремено не штетиш тим животињама и њиховом потомству – наглашава Костин.

Управо да би заштитио животиње од узнемиравања, аутор монографије „Реке живота“ нигде није навео тачне локације на којима су настале фотографије.

– Човек је од давнина пратио реке и дуж њихових токова градио насеља. Морао је да мења околину око река, крчио је шуме, исушивао речна корита, прилагођавао их својим потребама, притом не марећи за „староседеоце“ које је ту затицао. Њима је река била извор живота, ту су се рађали, подизали потомство, хранили се... Фотомонографија „Реке живота“ представља те „староседеоце“ у њиховом природном окружењу, у неком од њихових животних  циклуса – објашњава Костин.

Фото: Предраг Костин

Он истиче да је књига намењена фотографима, деци, истраживачима, биолозима, свим љубитељима природе... И коментари који иду уз фотографије прикладни су за све њих.

– Надам се да ова књига неће бити сведок да смо некада живели окружени јеленима, орловима, црним родама, текуницама и многим другим дивним створењима. Надам се да ће нас она

покренути да мало више размишљамо о њима и о томе да их сачувамо – истиче Костин.

Наш саговорник каже да је било тешко наћи спонзоре који би подржали овакав пројекат, јер се људи у Србији слабо баве природом. Гледају како она нестаје, а не чине ништа, додаје Костин. Ипак, било је оних који су препознали и подржали његову идеју, међу првима компанија „Гомекс“, која је генерални спонзор књиге.

– Захвалан сам свим спонзорима на подршци. Захваљујем се и Игору Нађалину, који је урадио дизајн књиге, Владимиру Тоту на техничкој припреми и Тањи Граовац на лектури и коректури. Било је ту још доста људи који су учествовали у настанку књиге на овај или онај начин, и њихова имена су наведена на крају монографије. Књигу, иначе, посвећујем својој породици. Породица је стуб свега, од ње све креће и са њом се све завршава – наглашава Предраг Костин. 

Промоција књиге „Реке живота“ заказана је за 14. децембар, у 17 часова, у фоајеу Народног позоришта „Тоша Јовановић“ у Зрењанину. Након тога ће бити уприличена и у другим градовима. У плану је и снимање емисија о дивљем свету Србије.

Жељко Балабан

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести