Сарадња општине Ковачица и партнера из Берлишта у Румунији

КОВАЧИЦА: Повећање квалитета медицинских услуга за прекограничне заједнице, пројекат је прекограничне сарадње у оквиру програма Interreg ИПА ЦБЦ између Румуније и Србије, који општина Ковачица реализује са партнерском румунском општином Берлиште из жупаније Караш-Северин.
1
Фото: Општина Ковачица

Пројекат вредан 418.639 евра, од чега је 85 посто, или 355.843 евра, суфинансирано из Европске уније. Удео од 120.498 евра се односи на ковачичку општину, од чега је бесповртаних 102.423 евра из ЕУ, док је учешће општине Ковачица 18.074 евра, при чему је подршка нешто випе од два милиона динара добијена од Покрајинског секретаријата за финансије, а на спровођењу пројекта ангажовало се Одељење за инвестиције и локални економски развој и пољопривреду Општинске управе Ковачица.  

Део пројекта који је се односи на општину Ковачица је реализован, што је представљено на завршној конференцији, којој је присуствовао и председник партнерске румунске општине Берлиште Николе Всиле Оравицеан са сарадницима. Пројекат је започет у јануару 2020. године и требао је већ бити завршен, али је продужен до краја ове године, због грађевинских радова који нису завршени у Берлишту, које ће добити нову зграду здравствене установе, коју до сада није имала.  

Како је предочио menayer пројекта Даниел Магду, општи циљ пројекта је побољшање основних медицинских услуга кроз остваривање иновативних и високо квалитетних услуга, трајно успостављеним и доступним у маргиналним подручјима.

-  Развој медицинске инфраструктуре је постигнут путем набавке опреме за Дом здравља Ковачица. Наша установа је опремљена са два нова ултразвучна уређаја за потребе педијатрије и гинекологије, савременим апаратима за лабораторијске анализе, а купљени су још и нови намештај за лекарске ординације и столице за чекаонице. Практично је резултат имплементације овог пројекта у општини Ковачица да је уређен и опремљен дијагностички део Дома здравља за брже и ефикасније пружање услуга свим пацијентима на титорији општине Ковачица. Сада се брже може ефикасније спроводити рано откривање и превенција тешких болести, такође и повећати успех у излечењу пацијената - наглашава Магду. 

Годишње се у Дому здравља Ковачица уради око 4.000 ултразвучних прегледа, па је набавка два ултразвучна апарата драгоцена да се због тога не мора ићи у друге здравствене установе. У лабораторији ковачичке установе се годишње обави преко 100.000 анализа, па рад са савременом опремом такође доприноси бржој дијагностици.  

Као посбан део пројекта била је едукација и превенција у области здравства за преко 50 учесника из различитих друштвених група. Одржани семинари са предавањима у области здравља, основним методама лечења, важности обављања редовних анализа, а све је организовано уз поштовање мера и препорука за заштиту због пандемије изазване корона вирусом. 

- Повећање међу институцијалне сарадње и капацитета између прекограничних пружаоца услуга, нажалост, због короне били смо онемогућени да се непосредно састајемо па смо са партнерима из Румуније одржали десетак онлајн састанака, а представници румунске стране су се укључили и у семинар, путем онлајн Зоом платформе - рекао је Даниел Магду.  

Општина Ковачица је завршила све предвиђене активности на пројекту, а укључене у пројекат очекује још једна размена искустава и завршна конференција румунског партнера у Берлишту. 

М. Митровић 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести