„Школама у походе“ у Жабљу: О опасностима на друштвеним мрежама

ЖАБАЉ: У оквиру пројекта „Школама у походе“, у све четири основне школе на територији општине Жабаљ одржана су предавања о опасностима које вребају на интернету, са фокусом на најкоришћеније друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм.
1
Фото: Катарина Јонев пред ученицима

Ученици од петог до осмог разреда из Жабља, Чуруга, Ђурђева и Госпођинаца учили су како треба да се понашају на друштвеним мрежама и то од дугогодишње едукаторке о безбедности на интернету Катарине Јонев, која је до сад одржала више од 100 таквих предавања у Србији. Најмлађи су имали прилику да чују стварне примере који су се десили њиховим вршњацима, али и да добију директне савете како да буду сигурни у виртуелном простору. Сва предавања била су интерактивна, кроз реалне примере и на основу свог вишегодишњег искуства едукаторке о заштити на интернету.

Катарина Јонев каже да је циљ да заједно са децом дође до решења како да избегну опасности, односно како да буду безбедни у сајбер-простору, без којег више готово да не могу да функционишу.

– Када причамо о заштити на интернету, највећи страх родитеља је да постоји могућност да им неко искористи дете, а педофилија је све учесталија на друштвеним мрежама. Осим тога, упозоравам их и на друге врсте опасности, као што су уцене, тако што им увек нагласим да је најважније да о свему разговарају са родитељима – јасна је Катарина Јонев, која је поручила да је на родитељима и наставницима да узму много веће учешће кад је у питању едукација деце о тој теми и проблемима.

Фото: Предавање пратило велики број основаца

Према најновијим подацима, на дневној бази бележи се учестало дигитално узнемиравање као што је вршњачко сајбер-насиље, отварање лажних профила, вређање, објављивање компромитујућег материјала, углавном фотографија, претње и много озбиљнији преступи као што су пласирање порнографског материјала, могућност да дете буде жртва уцена и изнуда, контакт од стране педофила…

Најмлађи су имали прилику да чују стварне примере који су се десили њиховим вршњацима, али и да добију директне савете како да буду сигурни у виртуелном простору. Сва предавања била су интерактивна, кроз реалне примере и на основу свог вишегодишњег искуства едукаторке о заштити на интернету.

Едукаторка се нада да је успела да жабаљским основцима пренесе и дозу бојазни, како не би били толико слободни и отворени према друштвеним мрежама, пре свега према фејсбуку и инстаграму.

– С обзиром на то да је циљ мојих предавања промовисање културе понашања и безбедности деце и младих на интернету, а опасности на интернету које таргетирају најмлађе су бројне и у порасту, морамо да квалитетним радом и едукацијом помогнемо деци да лакше савладају препреке и да знају како да правилно користе друштвене мреже, коме да се обрате ако су у невољи, шта никако не смеју да раде и које замке на друштвеним мрежама да избегавају. На тај начин ћемо им обезбедити мирније детињство и извести их на добар и квалитетан животни пут – закључила је Јонев.

Безбедност деце на интернету једно је од најбитнијих тачака безбедности, како на глобалном нивоу, тако и у Републици Србији, сагласни су и челници општине Жабаљ, која је препознала овај проблем и омогућила да се у свим основним школама на тој територији одрже предавања на тему безбедности деце и младих на интернету и друштвеним мрежама. Они су поручили да је нужно радити на развијању свести основаца о негативним последицама злоупотребе дигиталних медија.


Едукација о изазовима модерног доба

Пројекат „Школама у походе“ локална самоуправа реализује други пут, заједно са неколико стотина основаца и са њиховим наставницима. Они имају прилику да на креативан начин искажу своје виђење општине у којој живе и у којој се образују. Тај пројекат је јединствен на овом подручју, а усмерен је и посвећен најмлађима и њиховом стицању основних социјалних вештина. Током трајања пројекта, они се са својом околином упознају кроз учење историје, уметности и опште културе. Организатори су најавили још активности које ће бити усмерене на едукацију основаца, у складу са изазовима модерног доба.


Председник те општине Чедомир Божић истакао је значај васпитања и образовања и рекао да локална самоуправа препознаје њихову важност, те се континуирано труди да унапреди ученичке стандарде.

– Само заједничким и посвећеним радом са образовним институцијама можемо умногоме допринети развоју система образовања, што је и изнедрио пројекат Школама у походе – подвукао је Божић и додао да је у данашње време важно фокусирати се и на безбедност деце и омладине на друштвеним мрежама, на којима скоро сви од њих имају креиран профил.

Марија. Рашић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести