Сомбор добио монографију какву нико нема

СОМБОР: Захваљујући заједничком издавачком напору овдашње локалне самоуправе и Пољопривредне стручне службе светло дана је угледала импресивна монографија „Земљиште, пољопривреда и рурални развој града Сомбора“, чија је промоција у среду у простору Едукативног центра ПСС окупила огроман број заинтересованих.
ф
Фото: Dnevnik.rs

Настала из пера Владимира Сабадоша, иначе директора сомборске ПСС, али и бројних сарадника ова књига штампана је на 468 страна, има 16 поглавља, 123 потпоглавља, 24 карте, 53 табеле, 117 графикона, 442 фотографије и 130 навода литературе што је чини монументалним издањем које ће послужити како пољопривредним произвођачима, тако и Градској управи, инвеститорима, али и свима који су заинтересовани да нешто о овој теми науче.

Поздрављајући присутне госте на промоцији, градоначелница Сомбора Душанка Голубовић је истакла да је добити једно овако капитално дело од изузетно великог значаја, пре свега за локалну самоуправу, што је и био мотив за подршку овом пројекту.

- Исто тако, монографија има велики значај и за све оне који се баве пољопривредом, за све оне који имају идеје да инвестирају у нешто поред пољопривреде, јер кроз ово дело јасно можемо да видимо да потенцијала и потребе за радом и развојем има у сваком од ових сегмената - рекла је Голубовић, која је, захваливши се аутору и његовим сарадницима, истакла да ово дело приказује све потенцијале које Сомбор има, али и недостатке, који стварају једну слику и указују на оно што може и треба да се мења и побољшава.

Фото: Dnevnik.rs

Похвала издавачком подухвату и рукопису првог човека сомборске ПСС и његових сарадника није недостајало ни из Покрајинског секретаријата за пољопривреду, водопривреду и шумарство, које је у име секретара  Вука Радојевића пренео његов помоћник Младен Петковић. Он је истакао да ова књига представља један пресек ситуације на територији града Сомбора и треба да представља узор свим локалним самоуправама, српским градовима и управним окрузима како треба да представе своју територију.

- Ово је битно пре свега због тога да и друге средине направе један пресек стања, да се види где се налазимо у датом тренутку и да нам то буде основ за слику онога шта желимо да постигнемо и где желимо да стигнемо, па самим тим да буде и основ за израду неких стратешких докумената - казао је Петковић.

О књизи су на промоцији говорили и коаутори монографије проф. др Мирослав Малешевић и проф. др Жарко Илин, редовни професор на Пољопривредном факултету Новосадског универзитета, који су бројним окупљеним пољопривредницима укратко представили садржај самог дела, до којег се није ни могло доћи без вишегодишњег озбиљног и посвећеног рада првог човека сомборске Пољопривредне стручне службе Владимира Сабадоша и његових сарадника.


Туризам као шанса

Поред бројних података везаних искључиво за земљиште и све гране пољопривреде монографија у издању града и ПСС садржи и проблемске чланке који реферирају на немилосрдне, тренутно поразне демографске чињенице, али и тренутну ситуацију и перспективе руралног туризма као развојне шансе Сомбора. Следствено томе, скроман пригодан коктел након промоције књиге су обележили и чувени сомборски тамбураши, без којих нема ни сомборске пољопривреде.


- Мислим да се овако нешто није појавило, не само у Војводини, већ ни у целој Србији. Да је овакву монографију издао неки факултет, универзитет, неки научни институт, можда би то било и нормално, али ово дело које се појавило пре свега захваљујући колегу Сабадошу који је био иницијатор пројекта, има изузетну вредност у сваком погледу и као стручни прилог проучавању плодности земљишта у Србији уопште, али и као база за неке нове пројекте који ће се на основу тога моћи радити - казао је проф. др Мирослав Малешевић, док је његов колега проф. др Жарко Илин, уз бројне похвале самом делу и труду аутора и његовог тима, помало лирски истакао да структура саме монографије помало подсећа на одличну винску карту.

- Од прве странице овог богато илустрованог капиталног дела свако поглавље подсећа на једно од питких вина, почев од оног аперитивног, преко главних па све до десертних - рекао је између осталог проф. др Илин уз опаску да би овакве монографије морале да имају све српске локалне самоуправе не само због њеног несумњивог научног резултата, већ и због потребе адекватног представљања тих средина.

М. Миљеновић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести