Сомборац Енди Ваш одбаченим стварима даје нови „живот“

СОМБОР: Активисти сомборске градске организације Црвеног крста су увек у првим редовима, а међу њима је у последње време можда најпрепознатљивије лице стручног сарадника Ендија Ваша.
1
Фото: Стручни сарадник Црвеног крста Сомбор Енди Ваш у својој радионици

Мада даноноћни активизам оставља мало слободног времена, то овог хуманог Сомборца није спречило да се бави и неуобичајеним хобијем, пошто, проводећи сваки тренутак у столарској радионици од старих, одбачених предмета попут точкова, пањева, старих греда, разних метала ствара употребне предмете потпуно новог изгледа и намене.

- За мене нема ништа лепше него када нечему, као што је рецимо стари одбачени точак или пањ који је био предодређен да заврши у ватри, дате нови „живот“ и нову намену, а при том дође до изражаја лепота тог предмета. Одувек сам волео природне материјале, поготово лепоту обрађеног и излакираног дрвета, што му даје онај природни, па самим тим и најлепши изглед- каже Енди Ваш, младић кога је готово немогуће и у ситуацији најтежих хуманитарних криза не затећи са осмехом на лицу који умирује невољнике и пружа им наду у боље сутра. Како каже, у последње време све више се „забавља“ израдом лустера и светиљкама од одбачених материјала, за шта је добио идеју када је један од његових пријатеља пожелео да има у својој кући лустер направљен од старог дрвеног колског точка.


Солидарност се у породици учи

Хуманости и солидарности, што су основне одлике сомборских, баш као и свих осталих „црвенокрсташа“, Енди се, очигледно, начуио у својој многобројној породици. Наиме, велику подршку у свему што ради дају му отац Иштван и мајка Клара, као и седморо браће и сестара.

- Има нас осморо деце и родитељи су све извели на прави пут. Прошле године, када је најмлађи брат завршио средњу школу, направили смо родитељима  диполому за сто година нашег школовања, када се сабере основно и средње образовање – каже Енди, који је четврто по реду од осморо деце сомборске породице Ваш.


-Тог тренутка сам осетио изазов да ли могу да га направим, па сам обећао да га очекује и да ћу му га направити. И тако је све почело.Тако је настао и назив “Маде њитх лове” баш зато је био израђен од срца – присећа се Енди који је за обраду дрвета почео да се занима, уз оца столара, још од малена пошто му је помагао у радионици и тако успут помало учио занат. Енди сада, из хобија, израђује лустере али прави и све што се може направити од дрвета, а да изгледа мало другачије од класичних употребних предмета створених у масовној производњи. Тако је као средњошколац почео са израдом матурских таблона од дрвета. Није му се допало да све буде исто, по шаблону табла-слика-натпис, па је тако први таблон направио за свој разред, а онда је кренуло поручивање.

Фото: Ендијев лустер од дрвета

- Највише волим када се идеја сама створи и тада мислим да добијем најбоље лустере, али ту су и идеје са интернета као и посебне жеље наручиоца. У зависности од почетног стања основе коју радим, зависи и време израде производа.Неке ствари као што су старе греде или точкови захтевају доста времена за рестаурацију, али када се узме неки просек, од почетка израде, па док не засија, потребно је од три до седам дана. Оно што ме радује јесте када на лицу купца видим задовољство и да су добили оно што су замислили- мотив је Ендија Ваша у креативном сусрету са одбаченим стварима чији прави уметничко-занатски потенцијал обично око посматрача не препознаје.

М.Миљеновић

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести