Сомборски туристички потенцијали представљени на Београдском сајму

СОМБОР: Будући да је једна од окосница привредног развоја Сомбора туризам, градска Туристичка организација,  учествовала је на 44. Међународном сајму туризма у Београду, не би ли и тамошњој публици и тур оператерима представила све потенцијале овог дела Западне Бачке.
1
Фото: Град Сомбор

На заједничком штанду Туристичке организације Војводине, поред сомборске, представиле су се и туристичке организације општина Ковин, Беле Цркве, Бечеја, Бача, Бачке Паланке, Бачке Тополе, Oyaka, Старе Пазове, Житишта, Нове Црње, Бачког Петровца, Ирига, као и града Сремске Митровице.

Посетиоци ове сајамске приредбе имали су прилику да прошетају Сомбором и његовом околином у виртуелној шетњи са ВР наочарима, а представљена је и понуда Специјалног резервата природе „Горње Подунавље“, смештајна понуда, понуда винског туризма, културног, гастрономска понуда салаша, ресторана, произвођача паприке, меда, крафт пива, стапарског ћилима, као и понуда сувенира.

Представљена је и нова финансијска услуга која ће омогућити безготовинску наплату смештаја и од стране физичких лица која су регистрована као пружаоци услуге смештаја, а у организацији Генералног секретеријата Владе, Министарства туризма и омладине, Туристичке организације Србије, Народне банке Србије и Програма Уједињених нација за развој (УНДП - Унитед Натионс Девелопмент Programme), одржано је и предавање везано за концепт и циљеве одрживог развоја туризма, као и пилот пројекат који обухвата подручје Сомбора,  на ком је предавач била др Брук Хенсен, професорка на Универзитету Јужна Флорида.

Сам концепт одрживог развоја туризма у Сомбору и околини, након завршетка сајма био је и тема радног састанка представника сомборске локалне самоуправе и УНДП-а  поводом заједничке сарадње на реализацији пројекта „Запловимо Србијом“, као и прикључених активности. Учесници састанка разговарали су о туристичким потенцијалима Града Сомбора и Специјалног резервата природе Горње Подунавље, са намером да се, у сарадњи са свим релевантним актерима, уведу нове туристичке услуге у овом подручју.

У овом радном договору, са сарадницима, учествовали су Антонио Ратковић, градоначелник Сомбора и Горан Нонковић, као и Марко Бајић, саветник за одрживи туризам у Влади Србије и УНДП-а, др Брук Хенсен, професорка Универзитета са Јужне Флориде, Јелена Манић Петрониколос, руководитељка сектора за циљеве Одрживог развоја УНДП-а, Маја Мандрапа Гашић, УНДП експерт за сарадњу са државним органима, Александра Урошев, УНДП помоћница руководитељке сектора за циљеве Одрживог развоја и Катарина Сајц, УНДП портфолио менаџер.

Током састанка, професорка Брук Хенсен одржала је презентацију одрживог туризма, са примерима добре праксе Универзитета са Јужне Флориде, као и примерима који су примењени на Исланду и Азорским острвима, а актери састанка сложили су се да је то добар модел који би могао да се примени и у Сомбору. Представници УНДП-а у Србији, заједно са домаћинима, након састанка, обишли су и локације Каналске обале и Музеја Батинске битке у Бездану, те локалне туристичке потенцијале у Бачком Моноштору. 

М. Мћ

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести