overcast clouds
11°C
08.05.2025.
Нови Сад
eur
117.2025
usd
103.5449
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Стари суд треба адаптирати за боравак деце

09.08.2018. 09:26 09:35
Пише:
Фото: Приватна архива

ЖАБАЉ: Удружење „Алтруист” бави се васпитно-корективним радом са особама са сметњама у развоју, а траже начин како да адаптирају просторије за боравак корисника, јер је то један од услова за лиценцирање удружења.

Тада би могли да рачунају на обавезну новчану помоћ државе и аплицирање за пројекте на вишем нивоу.

Неке од услова „Алтруист” је успео да испуни. Стручног радника на одређено време, а уз планирану сарадњу за убудуће, обезбедила им је Општина Жабаљ, а за обавезни елаборат издвојили су око 200.000 динара. Преселили су се у некадашњу зграду суда у центру Жабља, поред основне школе. Локација и објекат су веома погодни, али неуређени, па са децом раде више на отвореном. Тиме утичу и на околину, видљивији су, па се често могу чути коментари суграђана да ништа племенитије није могло да оживи ту зграду.

Раније су били затворени у малој неугледној просторији, која није била на видику. У том периоду за „Алтруист” знали су само пријатељи и чланови породица корисника. Сада су реакције много позитивније, јер им често привлаче пажњу, многи су их упознали и интересују се за њихове активности и што је најважније, не морају да уђу у просторије удружења, како би знали да они постоје.


Затварање у кућу

Удружење „Алтруист” је једино удружење у општини Жабаљ које се бави особама са сметњама у развоју и када изађу из школског система. По завршетку школовања за њих настаје нови проблем, долази до депресије, с обзиром на то да се особе са сметњама у развоју тада углавном затварају у круг породице и не баве се никаквим активностима. Они су циљна група „Алтруиста”. Кроз ликовне и едукативне радионице и креативни рад негују оно што је од раније научено додајући нове садржаје.


Међутим, „Алтруист” се налази на списку Агенције за привредне регистре као удружење, али без лиценце, коју не могу да добију зато што им просторије нису адаптиране и прилагођене прописаним условима, до најситнијих детаља. Зграда у којој се удружење сада налази пространа је и има могућности за многобројне садржаје, али није прилагођена особама са сметњама у развоју, нема функционални тоалет, ни кухињу. Предвиђено је и да се опреми и трпезарија, соба за игру и физичке активности, соба за компјутере и медицинска просторија. Сав намештај је поклон од оних којима више није потребан и прилично је оштећен и похабан, те и њему треба поправка.

Стручна радница „Алтруиста” мастер педагог Данијела Проле каже да донације иду таласасто, некад их је више, а онда уследи период стагнације.

- Било би добро да људи имају навику да нам помажу, јер нама значи свака ситница, почевши од убруса, тоалет папира и материјала које трошимо у свакодневним активностима - прича она, додајући да је најважније развити хуманитарну свест код људи.

Велика пољопривредна газдинства из општине повремено помажу, а има и грађана који доносе слаткише и друге посластице за кориснике удружења, а из „Алтруиста” кажу да би им помогло и када би неке фирме издвајале макар и симболичне суме од пар хиљада динара месечно, да могу да рачунају на устаљен прилив.


С лиценцом било би више корисника

Удружење родитеља и хранитеља деце и омладине са сметњама у развоју „Алтруист” постоји од октобра 2011. године и укупно броји педесетак чланова, од којих око 25 корисника, активних петнаестак. Број чланова се повећава, добровољно приступају како би помогли раду удружења, са чланарином од 100 динара месечно. Педагог Данијела Проле каже да би било више активних корисника из општине, али не могу сви да приуште трошкове превоза до Жабља.

- Родитељи не могу да издвоје новац за месечне карте, а уколико успемо да остваримо услове и добијемо лиценцу, постоји могућност аплицирања за трошкове корисника –каже Проле.


Општина Жабаљ помаже и на тај начин што обавештава удружење о сваком новом пројекту у вези са социјалном заштитом. Црквене општине СПЦ Жабаљ и Чуруг такође помажу „Алтруисту” тако што финансирају целогодишњу кирију за просторије у којима бораве.

Позивају се људи добре воље који би бар минималним средствима и донацијама помогли адаптацију зграде. Тиме би се допринело да се максимално искористи потенцијал корисника тог удружења и да се исплати свакодневни труд њих самих, као и оних који им помажу да се њихов социо-емоционални напредак све више види. Новчана помоћ уплаћује се на жиро рачун удружења 160-363602-35.

Марија Рашић

 

Пројекат „Акценат на Жабаљ” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

Пише:
Пошаљите коментар