СТО ГОДИНА ОСЛОБОЂЕЊА ИНЂИЈЕ Ученици газили уместо 1.300 каплара

ИНЂИЈА: Поворка са 1.300 младих који су јуче прошли Инђијом носећи српске заставе остаће још дуго упамћена. Грађани су испратили целу поворку, и од најмлађих до најстаријих сви били задовољни што су део овог догађаја.
1
Фото: Јелена Ивановић

На овај начин Инђија је обележила стогодишњицу окончања Великог рата, а деца су симболично представила 1.300 каплара на велико одушевљење становника који су изашли на улице да испрате поворку у којој су били коњица и оркестар МУП-а Србије, војска у униформама из Првог светког рата, као и многобројни други учесници.

Венци су прво положени на споменик Милунки Савић, који је Општина Инђија свечано открила на Видовдан, да би након тога били положени и на Споменик краљу Петру Првом.

Свечана поворка је кренула са Градског стадиона, јер је управо то место са којег је Српска војска ушла и ослободила Инђију 1918. године, наставила Улицом Цара Душана и код православне цркве Ваведење Пресвете Богородице и Дома здравља заустављена, да би гости ушли у Спортску халу, где је настављен програм представом „Величанствена Србија” специјално писаном за ову прилику, а извели су је инђијски ученици.

Фото: Јелена Ивановић

Председник општине Владимир Гак каже да причу о невероватном херојству 1300 српских младића који су ванредно унапређени у чин каплара, други народи немају. Они заслужује наше поклоњење, поручио је Гак, као и да би требало редовније обележавати значајне историјске догађаје и личности.


Одушевљени грађани

Грађани, чак и они најстарији, не памте толико деце на улицама.

"Толико је деце од малог узраста до школараца на улицама, моје године то не памте, а нема их мало", рекла нам је Јелица Вукичевић из Бешке, са чиме се њен супруг сложио.

Директорка Основне школе „Петар Кочић“ из Инђије Светлана Пешут каже да је јуче 400 ђака њене школе прошетало инђијским улицама.


"Инђија даје све од себе да се највеће жртве које је наш народ подносио не забораве и то треба да нам буде водиља и за будућност, не када је рат у питању, већ напротив, да на историјским догађајима учимо како треба да се понашамо убудуће", рекао је Гак уз поруку да треба да живимо за нашу државу и да никада више не гинемо, ни ми, нити неки други народ.

У програму су учествовали припадници Министарства унутрашњих послова, Министарства одбране, Гарда Војске Србије, уметници, глумци, ђаци основних и средњих школа, као и грађани општине Инђија.

Маша Стакић

Фото: Јелена Ивановић

Под оригиналним заставама

Војска Србије донела је и оригиналне заставе из Првог светског рата. Пуковник Срећко Кузмановић, начелник за морал Генералштаба војске Србије и потпуковник Јефта Вуловић такође су били део поворке.

"Лепо је што је што локална самоуправа обележава овај датум на тако величанствен начин, са 1300 деце у поворци, јер су деца најважнија", каже потпуковник Вуловић и додаје да ће млади на овај начин преносити обележавање овог значајног датума на нова поколења.

Фото: Јелена Ивановић
Фото: Јелена Ивановић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести