Суша и беспарица утањили пазар од лубеница

КИКИНДА: Понуда бостана је овог лета прилично велика у Кикинди и околним местима на северу Баната, а лубенице и диње су јефтине и приступачне потрошачима. Гордана Дирина и њен син Сава баве се производњом бостана већ годинама, јер је то породична традиција.
lubenice MMitrovic
Фото: Dnevnik.rs

„Годинама производимо бостан, али овако слабу годину никада до сада нисмо имали“, јада се Гордана Дирина.

Додаје да се са сушом која их је погодила тешко боре.

„Нешто усева смо наводњавали системом кап по кап, па и одозго, међутим, то је само делимично ублажило недостатак падавина. Лубенице и диње јесу слатке, али су остале ситније. Под бостаном имамо четири катастарска јутра, мада смо лане имали мало више, међутим, пуно нам је рода остало непродато и пропало, иако се нудио јефтино“, вели наша саговорница.

Ове сезоне цене бостана су ниске. Килограм лубенице ових дана стаје 15 до 20 динара, док се цена килограма диње врти око 30 динара.  

„и још цену лубеница држимо на 20 динара зато што имамо традицију, јер се у нашој фамилији производња бостана преноси с колена на колено, већ трећу генерацију. Муштерије са подручја града где смо присутни, знају да су свеже и слатке. Због тога код нас продаја иде мало боље, а они који немају квалитетну робу дају лубенице за 10, 15 или 20 динара, већ у зависности каква је тренутна ситуација на локалном тржишту. Бостан продајемо на пијаци и у граду, а добрим делом и од куће“, објашњава Гордана Дирина.

Син Сава Дирина је силом прилика остао у породичној производњи.

„Ето, мука ме натерала да се бавим бостаном. Завршио сам аутомеханичарски занат, али посла нема. Отац нам је рано умро, па је неко морао да настави да ради на земљи, а и нисмо хтели да прекинемо традицију. Узгајамо сорту лубеница „фантазија“ која има највише сласти и због тога је тражена од муштерија, али слабија куповна моћ и беспарица су приметни, без обзира што бостан ове сезоне није скуп“, каже Сава Дирина.

М. Митровић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести