Све више малигних тумора у средњем Банату

ЗРЕЊАНИН: Малигни тумори код нас, као и у већини земаља у свету, представљају значајан здравствени проблем, на шта указују подаци о сталном порасту броја оболелих. Начелник Онкологије у Општој болници „Ђорђе Јоановић” др Душан Хостић каже да људи не воле да слушају о карциному, јер код нас још увек постоји догма да ко има рак - умире.
bolnica zrenjanin BLU
Фото: Дневник (Бранислав Лучић)

“Међутим, није тако и зато хоћемо да скинемо тај табу“, истакао је Хостић, износећи податак да је у 2016. години, на овом подручју, од 452 новооткривена случаја, било 98 карцинома дојке и 103 карцинома дебелог црева.

Од почетка ове године, од 90 нових пацијената, 16 је са карциномом дојке, а 28 са карциномом дебелог црева.

“Оно што је најважније јесте да се људи јаве на време, пошто је ефекат раног откривања најважнији. Тада су шансе за излечењем много веће. Нажалост, и даље је велики број оних који се јављају касно, у трећем и четвртом стадијуму болести, када су шансе за излечењем много мање“, приметио је Хостић.

Зрењанинка Снежана Филиповић, лечена је на Онколошком одељењу зрењанинске Опште болнице. Она се суочила са овом опаком болешћу и успела је да је победи.

“Сама сам напипала чворић на дојци и одмах се јавила лекару. Када је биопсијом утврђено да је реч о малигном тумору, читав мој свет се срушио. Др Хостић ми је објаснио да ме чекају хемотерапије, зрачења, опадање косе... Моја деца су тада била мала, имала су две и четири године. Прва ноћ након операције је прошла у сузама, али сам на крају себи рекла да је доста плакања, нећу умрети, имам за кога да живим. Терапије су биле тешке, али размишљала сам у том правцу да то није крај, испричала је Снежана Филиповић своје искуство.

Ж. Балабан

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести