Трећина сомборског буџета за комуналне пројекте
СОМБОР: Првог календарског зимског дана одборници сомборске Скупштине града, међу 22 тачке дневног реда, усвојили су и најважнији годишњи документ, Одлуку о буџету за наредну, 2023. годину.
По обичају, неке веће дискусије током седнице није било, пошто се малобројна опозиција задовољила краћим примедбама на предложени документ, као и на поједина нова кадровска решења.
Буџетски приходи процењени су на безмало пет милијарди, тачније 4.824.334.000 динара. Како је појаснио Сава Дојић, члан Градског већа задужен за финансије, у структури процењених прихода за наредну буџетску годину највећи обухват заузимају порези, а у оквиру њих порез на зараде. Тако би у градску касу на име пореза требало да се слије нешто преко 3,2 милијарде динара, од чега ће лавовски део, чак 1,94 милијарде доћи од пореза на зараде. Уз бок овом приходу је и порез на имовину грађана са порезом на капиталне трансакције захваљујући којем ће градска каса бити богатија за додатних скоро 800 милиона. Како је предлагач истакао сомборски градски буџет је и у 2023. години планиран са развојним карактером, са значајно повећаним капиталним улагањима, што би требало, по Дојићевим речима, да обезбеди задржавање динамике инвестиционе активности и самим тим да омогући наставак привредног раста.
Глобалном расподелом, на расходној страни бруто буџета у оквиру којих су обухваћена средства буџета града, сопствена средства буџетских корисника и средства из осталих извора финансирања, највише новца би требало следеће године да се потроши у области комуналних делатности, на шта ће отићи безмало 35 одсто целе варошке касе, односно скоро 1,7 милијарди, док ће друштвеним делатностима припасти једна четвртина градског буџета. Потрошњи пореског динара ће Градска управа, извршни орган односно кабинет градоначелника, сама Скупштина и градско правобранилаштво „допринети“ са 533 милиона динара, мада предлагач није пропустио да нагласи да су ове институције локалне самоуправе, у односу на укупан буџет, оствариле значајне уштеде захваљујући рестриктивним мерама потрошње у prеthodnom периоду, па су и средства за 2023. годину планирана у складу са тим.
Како се највећи проценат средстава усмерава за комуналну област, на овој седници се могло чути и да приоритет локалне самоуправе представљају капитални инвестициони пројекти, па би следеће године уз суфинансирање Покрајине и Републике, из градске касе требали да буду изграђени цевовод од Светозар Милетића до Станишића, да се настави изградња пута Стапар – Сивац као и реконструкција фискултурне сале Средње техничке школе, изградња Регионалног центра за управљање отпадом, изградња нових кружних токова, као и адаптација и доградња вртића у Спортској улици.
Одборници су дали сагласност и на предложене програме пословања и правилнике о раду градских јавних комуналних предузећа, те свих јавних установа којима је оснивач локална самоуправа. Јован Кеча именован је за члана Градског већа задуженог за пољопривреду. Четворогодишњи директорски мандат у ЈКП „Простор“ је поверен Снежани Цицо, која је до пре неколико месеци на истој функцији била вршилац дужности.
Није занемарено ни финансирање одређених категорија материјално најугроженијих суграђана, како би им се олакшао живот, при чему су наглашена предвиђена средства издвојена за функционисање народне кухиње у граду и дистрибуција прехрамбених пакета у насељеним местима, једнократне новчане помоћи корисницима услуга Центра за социјални рад, решавање стамбених потреба социјално угрожених лица, набавка грађевинског материјала, регресирање путних трошкова ђака средњих школа, једнократне накнаде за незапослене породиље....
М. Миљеновић