Три године од отварања прелаза Румуни чешће долазе

ЈАША ТОМИЋ: Велики труд уложен је и са српске и са румунске стране у оживљавање граничног прелаза Јаша Томић – Фењ, и може се рећи – исплатило се.
granica jasa tomic (2).jpg
Фото: Dnevnik.rs

Овај гранични прелаз, после темељне реконструкције и опремања, свечано је отворен као међународни пре три године, 8. новембра 2014. Пре тога, дуго је функционисао као „празнични” прелаз, који је отваран само неколико пута годишње, у време значајнијих празника у Србији или Румунији. То су биле једине добре прилике и за српске и за румунске житеље пограничних места овог дела Баната да искористе близину границе, јер Јаша Томић је на километар и по од државне међе, а румунски Фењ три километра.

Сада је прелаз отворен сваког дана од 7 до 19 часова, али само за путничка возила и возила до 7,5 тона, и према оквирним подацима дневно га прелази око 60 српских држављана и око 160 румунских. Међу њима су свакако и бициклисти, нарочито у летњим месецима. Евидентно је да га наши суседи више користе, али је он од великог значаја и за наше грађане, посебно житеље Јаше и сечањске општине.

"Наши људи углавном одлазе у Темишвар, који није далеко од границе, док Румуни долазе у Јашу ради куповине. Овде купују цигарете које су знатно јефтиније него код њих, али и прехрамбене производе и неке друге артикле који су значајно повољнији, па чак и хлеб. Има и оних који одлазе у обилазак Зрењанина, на једнодневне излете", каже секретар Месне заједнице Јаша Томић Новица Попара.

Највише прелазака је у летњим месецима, у јулу и августу. Према подацима званичних органа, има и покушаја шверца, али мањег обима и углавном се ради о цигаретама и дувану. Тако је једном приликом откривен покушај преноса 48 боксова цигарета, у другом случају 12 килограма дувана, а спречен је и покушај илегалног преноса осам скупоцених брендираних сатова.

Оно што би све обрадовало било би оварање прелаза у пуном 24-часовном режиму, и могућност прелаза и за камионе и аутобусе, што би знатно увећало промет и путника и робе. Локалне самоуправе са обе стране раде на томе, али, то је ипак проблем међудржавних стратегија.

Ж. Б.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести