У БЕЧЕЈУ ОДРЖАН ПРВИ „ПАРАОЛИМПИЈСКИ ДАН” Показали да ништа није немогуће

БЕЧЕЈ: Први пут у Србији, у Бечеју, организован је „Параолимпијски дан”.
а
Фото: Dnevnik.rs

Овдашње „Друштво интелектуалаца Браће Тан” у сарадњи са ОШ „Здравко Гложански“ и Параолимпијским комитетом Србије организовало је ову манифестацију у УСАО „Ђорђе Предин Baya“, а у оквиру пројекта „Параолимпијски дани Бечеја“, који подржава Општина Бечеј. Догађај је подржало и Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог. Идејни творац ове акције је Маргарита Берчек, психолог у ОШ „Здравко Гложански”. Она је рекла да се већ годинама у Бечеју обележава Дан особа са инвалидитетом у децембру, у склопу пројекта „Квалитетно образовање за све” који се спроводи преко Савета Европе и Европске уније, уз подршку Министарства просвете.

Фото: Dnevnik.rs

- „Параолимпијски дан” је једна од манифестација у низу поред „Живе библиотеке”, „Форум театра” и сличних догађаја које смо организовали како бисмо развијали знање, вештине и вредности, не само деце, већ свих посетилаца. Циљ пројекта јесте да се прикажу спортови и бављење спортом особа са инвалидитетом и сметњама у развоју, прихватање различитости, вера у себе и своје способности, као и то да се покаже да не постоји немогуће. Такође, и то да се уз Параолимпијски комитет Србије покрене читава заједница, да што више деце почне да се бави спортом и како би се покренула прича обезбеђивања спортских и vannastavnih активности за децу из осетљивих група, посебно са сметњама у развоју - истакла је Берчек.

Ласло Бонифарт, председник „Друштва интелектуалаца Браће Тан” истакао је да је „Параолимпијски дан” трећи у низу из њиховог програма толеранције.

- Важно је да прикажемо деци како се играју параспортови и да она виде колико је тешко упражњавати спортове када сте особа с инвалидитетом. Сарадњу смо остварили са свим основним школама у Општини Бечеј. Надамо се да ће ова манифестација прећи у традицију - казао је Бонифарт.


Колико је лако или тешко

Борислава Перић Ранковић је истакла да на оваквим манифестацијама параспортисти показују деци и другима како се игра неки од спортова из позиције особе са инвалидитетом.

- Деца нам помажу да ми свест о томе колико је нешто лако или тешко оваквом манифестацијом проносимо даље. Било би нам драго да оваквих догађаја буде више, да се организују спонтано зарад добробити деце, али и зарад тога да ми покажемо шта и колико можемо и да не зависимо стално од околине, већ да можемо и сами. Када заједно радимо нешто са децом тада то има и већу тежину, а ово је прилика и да се покаже свету како и колико се може напредовати и успети у животу - рекла је Перић Ранковић.


Јован Јечански, председник општинског Спортског савеза додао је да локална самоуправа, посебно председник општине Вук Радојевић, подржавају овакве манифестације. У Бечеју с поносом истичу да одавде потиче Беба Перић Ранковић, која годинама доноси медаље са најважнијих такмичења.

На манифестацији је било заступљено пет параолимпијских спортова. Сви ђаци основних школа, као и деца из вртића у бечејској општини, њих око 600, имали су прилику да причају са параспортистима и параолимпијцима, о њиховим искуствима, успесима, правилима спортова, да погледају демонстрацију, али и да се опробају у парастрељаштву, боћању, стоном тенису, бадминтону, кошарци у колицима и баскету, као и са атипичним реквизитима параспортиста.

Манифестацију је посетио и обратио се учесницима и председник Параолимпијског комитета Србије Зоран Мићовић.Међу параспортистима била је параолимпијска шампионка у стоном тенису из Рија Борислава Перић Ранковић, која је учествовала и у организацији, као и њен репрезентативни колега и освајач бронзе из Рија Митар Паликућа.

Текст и фото: Г. Маленовић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести