У Санаду одржан четврти сусрет овчара, у Потисју 30.000 оваца

САНАД: Четврти сусрет овчара и изложбу оваца свих раса уприличили су у Санаду на локацији „Багремар“ Удружење одгајивача „Чоканска цигаја“ из Санада и Земљорадничка задруга „Греда“ из Башаида.
ovcari, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

Учешће су узели овчари из Санада, Чоке, Новог Милошева, Падеја, Мокрина, Горњег Брега, Мола, Ирига, Ченеја и других места, а међу гостима били су замених покрајинског секретара за пољопривреду, водопривреду и шумартсво АП Војводине Роберт Отот и заменик председника чоканске општине Ференц Балаж.

Председник Удружења „Чоканска цигаја“ Милош Миланов изражава задовољство што је порасло интересовање јер је знатно више излагача, а и публике.

- Својим колекцијама оваца представило се око 30 излагача, што је знатно више него што смо имали претходних година. То је вероватно и због тога што се људи више интересују за овчарство, па се овде упознају и размењују искуства. Овце лакше подносе сушу него превише падавина, због тога на нашем подручју опстаје „чоканска цигаја“, која је као аутохтона раса створена на овом поднебљу и овај терен јој највише одговара – каже Миланов.

Уматичење оваца је једна од мера која доприноси унапређењу производње у овчарству, наглашава директор башаидске Ж „Греда“ мр Драгутин Ковалик.

- Да би се свака област производње у пољопривреди унапредила мора се пратити, па је уматичење једна од мера која побољшава праћење производности и генетске основе, као и начина држања оваца. То је предност свих који се определе за узгој оваца да успоставе праћење сопствене популације како би дошли до неких сазнања о квалитету, а саме мере стимулације које се могу остварити уматичењем оваца нису само у подстицајним средствима, него су и у томе да би се побољшао потенцијал стада у газдинствима – указује Ковалик.

Овчарство на овом подручју Баната у општинама Нови Кнежевац, Нова Црња и Кикинда некада је било много присутније јер се узгајало око 80.000 оваца, а сада на овом терену има 10.000 до 12.000 грла.

- Углавном су то газдинства по насељима где су се задржале површине под пашњацима и махом узгајају се рас екоје могу да користе такав начин узгоја, као што су „Чоканска цигаја“, а у новије време присутније су расе које су од стране државе стимулисане ради производње меса „Винтерберг“, „Ил де Франс“. Међутим, то су мали запати који без интензивне производње допунски не могу обезбедити задовољавајућу количину меса, па сами произвођачи се опредељују за интензивнији узгој и коришћење допунске исхране да би постигли боље резултате. Преокупација произвођача је сада на расу „Ил де Франс“ и „Винтерберг“. Да би се унапредило овчартсво локалне самоуправе би требале да омогуће доступност пашњака узгајивачима, као и подстицај за производњу приплодних грла у одређеним репроцентрима. Без тога ће тешко ићи унапређење, поготово за оне расе оваца које су у изумирнају, као што је „Чоканска цигаја“, коју на нашим пашњацима не може заменити ниједна друга раса, али немамо такве репроцентре који могу да обезбеде квалитетни приплодни материјал – предочава Ковалик.

Од Јосипа Чешљара директора Пољопривредне стручне службе Сента, која покрива општине Чока, Ада, Сента и Кањижа, сазнајемо да је на том подручју око 7.200 уматичених оваца, од којих су 80 посто расе „Винтерберг“, а по дест посто „Ил де Франс“ и „Чоканска цигаја“.


Традиција оркестра „Тата и два брата”

На сусрету овчара у Санаду, чије одржавање су помогли Покрајински секретаријат за пољопривреду, водопривреду и шумарство АП Војводине, Општина Чока и више спонзора, за све учеснике је приређен заједнички ручак, весеље и дружење уз свирку хармонике оца и сина Драгана и Милана Јовића из Мокрина.

- Имамо 74 оваца расе „ил де франс“, које смо пре две године запатили упоредо уз бављење музиком. Имамо око 14 јутара земље, а за овце смо на салашу издвојили једно јутро. Музика и овчартсво се допуњују, генетика је добра код нас за свирку јер породичну настављамо традицију оркестра „Тата и два брата“, а добра је и код оваца које држимо јер су меснате. Свирка и познанства која имамо доприносе да нема проблема са пласманом јагњади, јер често када за неко славље погодимо свирку прода се и које јагње или шиљеже – испричао је Драган Јовић, коме у овчарству и очувању традиције оркестра „Тата и два брата“ припомажу синови Михајло и Милан.


- Процењујемо да у стадима у овим потиским општинама има око 30.000 оваца. Број се последњих година повећава јер је овчарство једина грана сточарства која је у успону, захваљујући и субвенцији од 7.000 динара колико се добија за сваку уматичену овцу – каже Чешљар.

Домаћини и организатори су доделили пехаре узгајивача оваца за најбоље колекције оваца и приплодне овнове. Шампионске пехаре за најбољу колекцију оваца „Бергамо“ добио је Милорад Трајлов из Новог Милошева, за колекцију „Чоканске цигаје“ Тодор Голић из Чоке и за овна расе „Винтерберг“ Весна Попов из Санада.         

Пехаре за другу награду понедли су за колекцију оваца „Ил де Франс“ Драган Јовић из Мокрина, за „Сафолк“ Тивадар Месарош из Банатског Моноштора и за овна расе „Винтерберг“ Светозар Цвета Мургашки из Ченеја. Трећа награда припала је за колекцију оваца „Винтерберг“ Тибору Мразници из Чоке, за „Чоканску цигају“ Ђорђу Кнежевићу из Санада и за овна расе „Винтерберг“ Отилији Гугановић из Верушића.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести