У Шиду отворена канцеларија за смањење сиромаштва

ШИД: На основу споразума са Удружењем грађана „Дуга” из Аде о учешћу у донираном пројекту, шидска општина отворила је Канцеларију за смањење сиромаштва.
Dejan Logarušić i Nataša Granovljević Foto: Dnevnik.rs
Фото: Дејан Логарушић и Наташа Грановљевић Фото: Дневник.рс

Реч је о пружању интегрисаних социјалних услуга и ширењу друштвено корисног рада и радне активације, а пројекат финансира Швајцарска агенција за развој и сарадњу. Заједнички потписани споразум обавезује општину Шид да обезбеди простор за редовно функционисање канцеларије за смањење сиромаштва, а Удружење грађана „Дуга” из Аде сносиће трошкове локалног координатора канцеларије и канцеларијског материјала. Канцеларија је отворена при Центру за социјални рад Шида.

- Социјално угрожено становништво, од којих је један одређени број радно способан подноси захтеве за једнократну новчану помоћ у Центру за социјални рад. Прошле године донели смо 630 решења о додели једнократне помоћи и утрошили смо 5.137.950 динара из општинског буyета за те намене. Овај споразум са Удружењем грађана „Дуга” из Аде и новоотворена Канцеларија пружа радно способном становништву прилику да учествује у друштвено корисном раду, а за узврат добије помоћ у натури – појашњава др Дејан Логарушић, директор шидског Центра за социјални рад.

Општинско веће Шида за координаторку Канцеларије именовало је дипл. економисту Наташу Грановљевић и петочлану комисију, те донело правилник о додели средстава општинске помоћи. Комисија ће се први пут састати средином идуће недеље.

- Комисија ће тада решавати молбе седам поднетих пријава људи радно способних који су примали социјалну помоћ. На првом састанку биће и представници „Дуге”, чија је намера да нам помогну у будућем раду, јер има пуно питања и недоумица. Судећи по броју поднетих пријава стичем утисак да је велики број корисника социјалне помоћи радно способних из општине Шид неинформисан о послу који треба да радимо – каже Наташа Грановљевић.

Основна замисао је да се људи ангажују кроз друштвено користан рад, а да буду плаћени одређеном количином огрева или плаћањем неких њихових неисплаћених рачуна. Наташа Грановљевић сматра да би требало писмено обавестити људе да дођу у канцеларију како би се о свему обавестили и уједно изјаснили да ли желе да раде или не. Прихватају ли друштвено корисни рад да буду плаћени у натури или не. Појављују се и нека питања на која треба дају одговор партнери из „Дуге”: ко сноси трошкове исхране учесника друштвено корисног рада радно способних корисника примања социјалне помоћи, да ли се у месним заједницама где корисници живе могу наћи такви послови и друга.

        Д. Савичин

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести