У Сигету у добром расположењу прослављен Свети Илија

СИГЕТ: Мештани малог севернобанатског села Сигет, које припада Месној заједници Банатско Аранђелово у новокнежевачкој општини, прославили су у понедељак сеоску славу Светог Илију. Освећење и резање славског колача обављено је у згради некадашње школе. 
s
Фото: Nagrađeni učesnici "Ilindanskog kotlića" u Sigetu/Dnevnik

Кумовао је Владо Вранковић који је за ову прилику у завичај дошао из Минхена, а кумства за наредну годину прихватио се Душан Вранковић. Предедница новокнежевачке општине Ирена Славковић са сарадницима манифестацији је присуствовала у друштву начелника Севернобанатског округа Миливоја Лињачког и градоначелника Кикинде Николе Лукача.

Добро расположење мештана, гостију и учесника кулинарског такмичења за „Илиндански котлић“, приређеног осми пут, обележило је празнично поподне и вече зачињено концертом крајишког оркестра „Мајкани“.

У улози домаћина били су Милан Лазић, Драгица Вранковић, Душан Миздрак и други ентузијасти, спонтано удружени мештани, а на „Илинданском котлићу“ окупило се тридесетак екипа кулинара из Сигета, Банатског Аранђелова, Мајдана, Рабеа, Новог Кнежевца, Кањиже, Сенте, Хоргоша, Бачке Тополе, Новог Сланкамена, па и две екипе гостију из Мађарске. По традицији у котлићима се кувао паприкаш од петлова, а на ражњевима се окретало десетак печеница. Иако је празник пао у понедељак, одзив је био добар.

- Сигет има све мање становника, нешто више од стотину, али чувамо традицију као потомци добровољаца из Првог светског рата који су се овде насељавали од 1919 до 1924. године, па ако будемо у могућности идућег лета празник ће бити обележен на вишем нивоу - каже Душан Миздрак. - Прослава Илиндана је прилика да се окупимо, а на северу Баната је обичај да се уочи Светог Илије закоље стари петао и заврши на празничној трпези, да би домаћин имао више успеха. У другим местима се такмичи у кувању рибље чорбе и разних паприкаша, а ми смо се определили за кување петловог паприкаша. Ако нема довољно петлова у нашим домаћинствима, потрудимо се да петлове набавимо у околним местима.

То што Сигећане неће будити јутарње кукурикање петлова њих не брине, јер ујутро сеоским сокацима запуца швигар кравара који говеда истерује на испашу. 

Пољопривредник у пензији Драгомир Момић (83) вели да се овде живи без грешке, али да је штета што су супруга Бојана и он остарили.

- У моје домаћинство лист „Пољопривредник“ стиже већ 60 година, а од када сам претплаћен у пензију је отишло пет поштара. На селу ко хоће да ради може солидно да живи, међутим, мања сеоска газдинства пропадају. Штета је што нас је у селу све мање и што је млечно говедарство у кризи, па се са преко 200 крава које су раније истериване на испашу тај број преполовио - каже Момић.    

Победнички пехар за најукуснији петлов паприкаш освоио је Ервин Макра из Рабе, другопласирани је Рудолф Леринц из Кањижа а треће место припало је Јовани Беланчић из Ђале.

- За паприкаш је бољи матори петао, који по дворишту трчкара три-четири године. Треба знати кувати и зачинити добримим зачинима, пре свега црвеном алевом паприком - указује победник Ервин Макра.

Посебне награде додељене су Атили Ароксалашију, Бобану Русу, Николи Арсенову, Сави Вранковићу, Предрагу Новковићу, Јованки Тролић, Елвири Силађи, Драгану Родићу, Шандору Кишлиндеру, Роберту Колићу, Јожефу Лакатошу и Анабели Баланго, а главна награда за печење припала је Ненаду Новковићу из Сигета.

Фото: Pobednička ekipa Ervina Makre/Dnevnik

- Већ годинама долазимо на север Баната да ловимо срнећу дивљач, па сам додатно остао да се дружимо. Кува се паприкаш од петла, приде се окрећу на ражњу два јагњета и прасе - каже Александар Шкара из Новог Сланкамена.

У котлићу Љубице Арсенов из Филића крчкала су се два петла, а објашњава да је појачање било неопходно због бројне дружине комшија и деце.

- Петлове су обезебдили домаћини из Сигета, а ми смо наше сачували за буђење - каже Љубица Арсенов.        

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести