У Србобрану ове године радови у 96 улица и две школе

СРБОБРАН: Уређење 70 одсто саобраћајница у општини, односно 96 улица, најзначајнија је инвестиција ове године у србобранској општини.
srbobran, dnevnik.rs
Фото: Dnevnik.rs

У плану је и изградња колектора у Србобрану, али и потпуна реконструкција основних школа.

– Имамо проблем с Основном школом „Вук Караyић”, у којој треба да се уради хидрантна мрежа и замени кров – рекао је за наш лист председник општине Радивој Парошки. – ОШ „Јован Јовановић Змај” такође има одређене пројекте, вредне око 20 милиона динара, и потребна је реконструкција, односно санирање дела школе. У плану имамо и уређење и изградњу дечјих игралишта на неколико локација у Србобрану, али и у Турији и Надаљу.

Србобран је, како овде увек истичу, мала средина, и без помоћи Покрајине и Републике не могу много урадити.

– Рад на атарским путевима нам је и даље примаран и изградили смо, односно реконструисали, око 30 километара тих путева у претходном периоду и настаљамо тај посао – вели Парошки.

Фото: Dnevnik.rs


Пречистач за будућност

Општина Србобран има пројекат за изградњу пречистача отпадних вода, вредан око 330 милиона динара, урађен још пре пет година. Тај пројекат је ревизијом исправљен, међутим, због дуге процедуре мењања документације, Србобран није ушао у план Покрајинске владе за финансирање пречистача ове године.

– Тај пројекат нам је свакако један од важнијих за будућност. Документација је спремна, али локална самоуправа сад нема новац за учешће у конкурсу да би пројекат био реализован – каже председник општине.


У Србобрану је старом канализацијом покривено око 10 до 15 одсто, док је Турија и Надаљ немају.

– То је веома скуп пројекат, који траје годинама. Није урађен у времену када је било лакше – каже Парошки.

Када је реч о спорту, спортска хала је реконструисана, а у плану је и санација отворених спортских терена.

– Имамо више од хиљаду спортиста у нашој општини и добре услове за бављење спортом. Издавајамо значајне своте и сада, као и претходних година, како за спорт, тако и за културу – око 40 милиона динара за сваку област – напомиње Парошки.

Он додаје да се у Надаљу кроз месец дана завршава и изградња зграде месне заједнице, инвестиција започета крајем прошле године.


Засади воћа прилика за младе

Радивој Парошки истиче да проблем празних кућа, као и одласка младих није проблем само њихове општине, али да кроз разне програме покушавају да нађу младима посао и да их задрже.

– На пример, кроз пројекат електрификације који смо урадили лане, двоје младих подигло је засад воћа и они ће остати ту да раде, као што ће и други видети своју шансу да уђу у сеоски туризам с одређеним пројектима – каже Парошки.


– Дали смо велики значај месним заједницама после избора одржаних пре две године. Месне заједнице сада воде људи који су много активнији, него што је било раније и сами организују акције, али и учествују у онима у сарадњи с локалном самоуправом. Тако је МЗ Србобран кроз одређене активноости, с врло мало новца и ангажовањем радника, уредила део атарских путева који су били у лошем стању. Повезали су атарске путеве чврстим материјалом – каже Парошки.

Прошле године је урађена и пијаца на Беглуку, која је веома посећена, тврди Парошки, а ранијих година била је измештена на место које није заживело, нити су га грађани прихватили.

– На иницијативу грађана и захтеве који су стално долазили да се пијаца на Беглуку, која се одржава недељом, премести на старо место, уредили смо комплетан простор, преместили пијацу и сада је тај простор дела Србобрана који се зове Беглук уређен и заиста лепо изгледа, има и плато, паркинг и све неопходно – каже Парошки.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести