У Суботици буџет опрезно планиран

СУБОТИЦА: Одборници Скупштине града усвојили су на јучерашњем заседању финансијски план за следећу годину, по којем се рачуна на приход од 7,58 милијарди динара у градској каси Суботице.
subotica
Фото: Youtube Printscreen

То је тек 1,95 одсто више од ребалансираног буyетског оквира за 2021. годину, односно за 144,76 милиона динара.

- Буџет Града Суботице за 2022. годину планиран је изузетно опрезно – рекао је градоначелник Стеван Бакић. - Текући приходи планирани су у висини од 6,68 милијарди динара, примања буџета планирана су у износу од 366,56 милиона динара, а пренета неутрошена средства из претходног буџетског периода износе 527,32 милиона динара. Једина новина у приходима јесте да ће јавна предузећа и јавна комунална предузећа, чији је оснивач Град имати обавезу да уплате у буџет града део од 50 одсто остварене добити по завршном рачуну за 2021. годину, уместо досадашњих 70 одсто. На тај начин смо растеретили наша јавна и комунална предузећа.

Код расхода  директних буџетских корисника, уз средства за функционисање и пројекте,  тежиште је стављено на финансирање свих мера из надлежности корисника које су неопходне за спречавање појаве ширења и сузбијања заразне болести Ковид -19. Део буџета који се односи на инвестиције износи 1,47 милијарди динара и чини 19,50 одсто укупних расхода и издатака буџета за 2022. годину. Упланирано је и 200 милиона динара за сервисирање јавног дуга Града и ЈКП „Водовод и канализација”‘, односно за отплату две главнице зајма узетог од Европске банке за обнову и развој.

Новост је да су планирани расходи за робе и услуге увећани за 38,29 одсто у односу на 2021. годину. Реч је о изменама прописа који се тичу финансирања послова које за потребе града обавља Јавно предузеће за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање Суботица. То предузеће раније је добијало субвенције, а од 2022. ће фактурисати услуге граду на основу ценовника који донесе Градско веће.

Пре израде буџета Град Суботица је спровео процес партиципативног буџетирања, односно укључивање грађана у процес доношења одлука о трошењу новца из градске касе. Урађено је анкетирање грађана о томе шта би требало финансирати наредне године, а приспело је 250 предлога који се већином тичу унапређења комуналне инфраструктуре.

В. Х.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести