У Суботици на данашњи дан страдало 4.000 Јевреја

СУБОТИЦА: Градска управа Суботице и Јеврејска општина у том граду, уз присуство бројих гостију, одржале су комеморацију у Синагоги посвећену годишњици депортације Јевреја из Суботице.
subotica
Фото: Youtube Printscreen

Недужних 4.000 Суботичана, Јевреја, на данашњи дан 1944. године одведени су у логоре смрти, само зато што су били Јевреји, рекао је градоначелник Суботице Стеван Бакић.

"Суботичка Синагога подигнута је за велику, снажну и богату заједницу. Свака од ових клупа сведочи о породицама које су у њима седеле и чувале веру својих предака донесену из Свете земље. Окупатор пре 78 година ипак није успео да уништи јеврејску Суботицу. Заједница је преживела уз малобројне који су успели да се врате у своју земљу и свој град. Данас презирући и вечној срамоти предајући оне који су сејали смрт, у нашем граду узносимо молитву за жртве и сведочимо опоравку и лечењу рана Јеврејске заједнице", рекао је Бакић.

Никада се неће заборавити злодела која су према Јеврејима учинхена, истакао је и председник Скупштине града Суботице Балинт Пастор.

"С правом можемо тврдити да овај град нема ниједан кутак, улицу или трг, који нас не подсећа на и њих. Не можемо говорити о историји, архитектури и културној баштини, ни о економском напретку ни културном уздизању нашег града, а да не споменемо колико су важну улогу у свему томе одиграли наши суграђани, Јевреји. Дубоко осуђујемо сваку врсту искључивости, дискриминације и интолеранције, да су људски живот и слобода неприкосновени. Суботица никада више неће бити иста као што је била са њима. Њихов духовни и материјални допринос нашем граду је незаменљив", казао је Пастор.

Према речима предмолитеља Јеврејске општине Суботица Роберта Ковача, на споменику пише, 4.000 суботичких жртава, јер је између два светска рата то била једна велика и богата Јеврејска општина која је бројила 6.600 чланова.

"Њих 4.000 је истребљено током Холокауста. Никад нечемо моћи надокнадити ту празнину. Вечно ћемо их се сећати, а кажу да оних који се сећамо још нису умрли. Стање и признатост јеврејске заједнице у Србији је несумњива, међутим бројност је данас негде на нивоу од 3.000 Јевреја у читавој земљи. То неминовно оставља печат на све могуће активности или правце деловања заједнице Јевреја. Тренутно ја не могу да кажем да ли ће се то повећати или не, али нам трендови показују супротно", објашњава председник савеза јеврејских општина Србије Роберт Сабадош.

Венце су на спомен плочу страдалим Јеврејима, положили представници града Суботице, Скупштине града Суботице, начелник Севернобачког управног округа, Амбасаде Мађарске у Суботици, Генералних конзулата Мађарске и Хрватске у Суботици, Националних савета мађарске и хрватске националне мањине у Суботици, Комуниста Суботице, Савеза јеврејских општина Србије, Јеврејске општине Београда, Новог Сада, Зрењанина, Панчева и Суботице, као и други присутни.

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести