У Свилошу више од две недеље суве славине

СВИЛОШ: Мештани Свилоша дуже од две недеље немају воду, тачније, рестрикције су почеле 4. јула, да би пумпе пре две недеље потпуно пресушиле.
 Bunar čeka revitalizaciju Foto: Dnevnik.rs
Фото: Бунар чека ревитализацију Фото: Дневник.рс

Како кажу, вода дође у току дана на 10, 15 минута, али убрзо нестане, а често је и потпуно црна. Радници беочинског “Водовода” су на терену, што и сами мештани потврђују, али ситуација се не мења.

Свилошанин Никола Милић каже за наш лист да воде нема већ 15 дана и да људи иду у Лежимир тракторима како би донели воду за себе, али и стоку. Ово им се раније није дешавало, истиче.

- Ситуација је таква да не можемо да се окупамо, ни децу, у купатилима нема ни капи воде,  веш перемо на руке као некад. Вода стигне на 10, 15 минута често црна, и све то у доба епидемије наглашава Никола. -Мештани села имају дуг према водоводу 900.000 динара. Идемо на тракторима по воду и по 10 километара. Село има три бунара, али воде нема. Ишли смо и да се бунимо и да питамо зашто не искључе оне који дугују, а не цело село, али и кад зовемо не јављају нам се у предузећу на телефон.

Директор ЈКП “Беочин” Срђан Степанов нам истиче да проблем с водом у овом селу постоји већ дужи низ година због прекомерне потрошње воде.

- Проблем у водоснабдевању је постојао и раније, али смо предузели кораке и уложили више од два милиона динара у бунар у Свилошу - истиче Степанов. Село има три бунара, два прављена су 1968. године.

Фото: Тракторима доносе воду у село Фото: Дневник.рс

Стављене су и нове пумпе, а у уторак треба дође београдска фирма и уради ревитализацију бунара и то је оно што ми можемо да урадимо. Улажемо још 500.000 динара да решимо проблем.

Према његовим речима, нова пумпа набављена је пре неколико дана и спуштена 15 метара ниже, јер није било воде. Воде је након тога било, али је бунар поново испражњен.

- Све смо предузели што је до нас, али мештани морају и да се солидаришу и да смање потрошњу, да не заливају, искључе прскалице и тада би било воде за нормално коришћење - тврди Степанов. -Једна улица има воде цео дан, док друга нема, само због неравномерног коришћења и јер неће да се солидаришу да цело село има воду.

Степанов каже да дуг према предузећу постоји, али дуг нема везе са водоснабдевањем.

- Важно је да људи добију и имају воду, а највише се буне они који воду уопште не плаћају, већ имају “бајпасе” и не дозвољавају ни да их искључимо. Политика нема никакве везе и иста је ситуација била и прошле и претпрошле године, а још већи проблем је био пре две године кад село и по месец дана није имало воду - Тада смо мрежу санирали и ко год да дође на власт, проблем је ту, политика нема везе са тим колико воде долази у бунар- сматра Степанов. - У уторак ће бити урађена комплетна ревитализација бунара, али уколико потрошња не буде рационална, не можемо утицати на подземне воде.

М. Стакић

 

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести