Ученицима сомборских средњих школа недостаје све - од тоалета до лаптопа

СОМБОР: Следећи праксу градова у земљама развијеније демократије сомборска локална самоуправа, кроз низ пројеката, све чешће пита своје суграђане које су њихове стварне потребе и жеље када је у питању утрошак новца пореских обвезника.
д
Фото: Dnevnik.rs

До сада су овакви потези давали извесне резултате, а ових дана су градске власти пожелеле да чују и оне који још немају право да их својим гласовима на биралишту инаугуришу у варошке оце.

У оквиру програма „Реформе пореза на имовину“, први пут ове године укључени су и ученици свих градских средњих школа. Они су имали прилику да својим предлозима искажу потребе које ће, по њиховом мишљењу, у највећој мери допринети подизању квалитета рада и боравка у овдашњим школама. Као што се и могло претпоставити у граду дуге просветарске традиције, млади су се одазвали позиву да изнесу своје предлоге које ће делом финансирати из буџета за 2020. годину, а након завршетка анкете постало је белодано да се предлози углавном односе на адаптацију и уређење простора у школама.

Тако су највише гласова у Средњој медицинској школи „Др Ружица Рип“ али и Средњој школи „Свети Сава“ добили предлози за обнову постојећих тоалета. С друге стране, очигледно највећа мука ученика Средње економске школе долази са топлијим месецима школске године, пошто сматрају да им недостају климе за учионице на трећем и четвртом спрату, али и лаптопи у оквиру опремања кабинета за извођење наставе стручних предмета (рачуноводство, статистика, обука).

Из прослављене сомборске Гимназије „Вељко Петровић“ највише гласова су дали за преуређење Школског омладинског клуба, односно очекују да се буџетски финансира набавка лаптопова, видео-бима, пројектора, платна, носача и звучника, али и да се купи опрема за забаву у самој школи (пикадо, стони тенис, билијар, стони фудбал), са чиме се сагласио и ученички парламент.

Како највише времена од свих средњошколаца проводе на практичној настави не чуди што су ученици Средње пољопривредно-прехрамбене школе највише гласова дали за предлог набавке и поставке ормарића за мантиле и чизме, док је ученички парламент имао нешто другачију идеју и подржао предлог изградње тротоара од Гаковачког пута до школе, не би ли се повећала безбедности ученика који су у вечерњим сатима угрожени моторним саобраћајем, пошто су принуђени да се крећу коловозом.

Оно што би могло да радује зачетнике идеје да се и сомборски средњошколци питају о утрошку пореског динара је свакако њихов добар одзив на ову акцију, пошто је у свим школама преко 80 одсто ученика гласало и дало своје предлоге, што би могло да буде потврда  не само доброг рада ученичких парламената, већ и добре информисаности професора и самих ученика од стране Градске управе. Због тога у овдашњој администрацији и тврде да је управо укупан број анкетираних ученика доказ колико су и сами заинтересовани, пре свега, за сарадњу са Градском управом када се ради о трошењу средстава градског буџета, али и за разговор о томе шта је и на који начин потребно променити и урадити како би им услови школовања и живота у слободно време били квалитетнији.

М. Мћ

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести