Уређење митровачког Житног трга: Амфитеатар над занатском улицом

СРЕМСКА МИТРОВИЦА: Међу вредним овогодишњим инвестицијама у Сремској Митровици нашла се реконструкција старог Житног трга. Како кажу из Градске управе, иза улагања од 20 милиона динара стоји Министарство културе, са циљем да се конзервирају остаци древних грађевина, а простор послужи за одржавање будућих митровачких манифестација.
mitrovica zitni trg
Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović)

Житна пијаца откривена је 70-их година прошлог века током радова у самом центру Сремске Митровице. Овај некада троугласти трг надомак Саве, био је занатска четврт из четвртог века. У једном објекту нађена је и стакларска пећ, али је на жалост археолога, била је толико уништена да је морала да се склони. Архитекта- конзерватор Иван Филиповић из Завода за заштиту споменика Сремска Митровица каже за „Дневник“ да је овај локалитет након откопавања, презентован на начин да је све остало отворено за посетиоце.

Град је то одржавао колико је могао, косило се и уређивало, али је зеленило и растиње ипак налазило свој пут. Сад смо урадили пројекат којим редефинишемо површине, сечемо локалитет једном оградом на два дела. Део ће бити отворен тако да ће посетиоци моћи да се спусте у доњу раван, а трибина ће бити монтажног карактера и представљаће гледалишну страну, каже Филиповић. Он додаје да монтажно значи лагано и визуелно неоптерећујуће, али неће се трибина демонтирати након сваке сезоне, већ ће чинити део амфитеатра.

Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović)

Груби земљани радови биће готови до краја године, а због јавних набавки, због којих супролонгирани неки рокови, трибина би требало да се монтира до фебруара.

Уколико временски услови дозволе, трибина ће се монтирати на Житној пијаци, а сви радови биће готови до априла, напомиње Филиповић.

Очекује се да ће ово бити још једна туристичка атракција, у граду који лежи на римским царским вилама и палатама.

Зидови ће бити конзервирани, јер је време учинило своје, па су сада испрани и оштећени. Деценијама су се на овом локалитету играла деца и истрчавали пси, па не чуди што су оштећења велика, каже Филиповић.

Ако можемо да замислимо како је некада изгледала занатска четврт по којој је Сирмијум и био познат у оно време, онда замишљамо једну античку улицу, а стакларска пећ говори да је ту некада радио и дувач стакла.

Фото: Dnevnik (Jelena Ivanović)

Презентација овог локалитета изгледаће тако да ће се нивои још спустити, односно видети више старих остатака, а површине које су биле унутар објекта биће обележене црвеним тенеситом и разликоваће се и визуелно и текстуром, нешто ће бити крупније, нешто ситније, убацићемо и белу, млевену ризлу, улицу ћемо покушати да реконструишемо каква је некад била, каже Филиповић и додаје да ће канал бити затворен и презентован само један део који ће бити прекривен стакленим подом.

Главни инжењер на пројекту Љиљана Божић и директор фирме „Пројектант СМ“ из Сремске Митровице кажу да, ако их време послужи и не буде било оштре зиме, радови ће бити готови до краја априла.

М. Стакић

 

(Текст је део пројекта који се финансира из буџета Града Сремска Митровица- Градска управа за културу, спорт и омладину. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)

EUR/RSD 117.2038
Најновије вести