Уз стабилан буџет Кикинде реализују се зацртани планови

КИКИНДА: Консолидованим завршним рачуном буџета Града Кикинде за 2021. годину, који су усвојили одборници Скупштине града, констатован је суфицит од 60 милиона динара, а остварење буџета од 96 процената, према оцени градоначелника Николе Лукача показатељ је одговорног и домаћинског пословања локалне самоуправе. 
1
Фото: М. Митровић

- Логично је да стабилан буџет на основу стварних могућности увек доноси добар резултат. Трудили смо се да у граду и селима реализујемо што више пројеката, из области културе, спорта, социјалне заштите, односно у свим областима које нас и чине градом. Све што смо зацртали смо реализовали. Можемо још боље, имамо још много тога да урадимо, зато дугујем велику захвалност свима који су разумели наш начин пословног размишљања. У наредном периоду наставићемо да слушамо грађане, да улажемо у инфраструктуру, омладину, спорт, културу и сваки други сегмент нашег друштва и нашег града - рекао је градоначелник Лукач.

Реализација буџета у укупном износу од 2,9 милијарди динара, уз остварени суфицит, била је више него ефикасна, што је, како је предочила заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски, најбољи је резултат у последњих десетак година.

- Око 60 одсто градске касе пуни се од пореза, већа група прихода су донације и трансфери, а буџет смо пунили такође од издавања пољопривредног земљишта и рудне ренте, као и прихода јавних установа. Најважније инвестиције у протеклој години коштале су преко 470 милиона динара. То се пре свега односи на Градску пијацу, израду пројектне документације за Општу болницу, Градски стадион, за наставак реконструкције канализационе мреже, индустријске зоне, радове на Тери, као и на другим објектима. Такође смо значајна средства уложили у месне заједнице - подсетила је Дијана Јакшић Киурски.

Одборници су усвојили одлуку о давању сагласности на другу измену и допуну програма пословања Јавног предузећа ‘’Кикинда’’ за 2022. годину. Усвојена је одлука о Зоохигијенској служби и о уступању обављања послова зоохигијене. Усвојено је давање сагласности на ценовник услуга водоснабдевања и канализационих услуга, ценовник услуга израде водоводних прикључака, контролисања, оверавања и поправке водомера и ценовник изношења ретких фекалија. Према новом ценовнику поскупљење ових услуга од 1.августа је 39,4 посто, а наплата почиње у септембру.

За домаћинства у граду Кикинди, образовне, здравствене установе, јавне чесме и Спортски центар “Језеро” кубик воде ће уместо 67,36 динара износиће 76,27 динара, док је у селима цена повећана за 23 посто и нова цена кубика воде је 67,29 динара, без ПДВ-а, док цене услуга водоснабдевања за категорије осталих корисника остаје непромењена. 

Канализационе услуге за домаћинства ће износити 67,36 динара по кубику. 

В. д. директора ЈП “Кикинда” Чедо Гверо је образложио да Град Кикинда води социјално одговорну политику, али да се због повећања трошкова дошло у ситуацију да се ревидирамо ценовник. Корекција цена тражена је у децембру прошле године, међутим, није одобрена. 

- Сада када смо сагледали трошкове који су саставни део производне цене кубика воде, дошли смо до тога да је поскупљење неминовно , како ЈП “Кикинда” не би завршило последња два квартала са губитком у пословању - образложио је Гверо. 

У новом ценовнику од поскупљења су изузета правна лица јер по Закону о комуналним делатностима постоји обавеза да се приближи цена кубика воде и канализационих услуга свих корисника са домаћинствима, а правна лица су већи терет понела према последњој корекцији цена 2019. године. Једино умањење цена је утврђено за демонтажу водомера из шахта, која уместо досадашњих 6.920 износиће 3.988 динара, као и за искључење потрошача са мреже на улици које уместо 20.880 износиће 8.573 динара. 

М. Митровић 

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести