Варошки оци, грађани и мигранти очистили излетиште

СОМБОР: Као и већина вароши у Србији, Сомбор има своје излетиште, шуму Шикара, чији настанак датира у давни 18 век, када су тадашњи градски оци одлучили да се на 140 старих јутара у атарау салаша Мали Миличићи засади славонски храст.
d
Фото: Dnevnik.rs

Овај њихов потез је био намењен стварању сировинске базе за бројне каљеве пећи у градским и жупанијским надлештвима, али је у новом добу Шикара постала излетиште које је последњих деценија бивало и запуштено.

Да тако и не остане побринули су се учесници недавно одржане радне акције на уређењу простора око спортских терена у овом излетишту у којем је од пре две године и Прихватни центар за мигранте, кроз који је до данас прошло преко 3.000 невољника из Африке и Азије. Акција, као таква, можда и не би била толико медијски видљива да у њој, раме уз раме, нису 150 нових стабала четинара засадили и излетиште опремили са неколико нових клупа и осталог парковског мобилијара сами Сомборци, њихови градски челници, али и мигранти смештени у објекту Прихватног центра.

- Овом заједничком акцијом урадили смо нешто много значајније а то је пре свега отклањање предрасуда, упознавање као и промовисање волонтеризма - рекао је Антонио Ратковић, заменик градоначелнице који је изразио захвалност и пројекту подршке Европске уније општинама и градовима у којима бораве избеглице и мигранти за све оно што су до сада урадили како би овај простор изгледао управо како изгледа.


Европа плаћа комуналца

Захваљујући подршци Европске уније општинама и градовима у којима бораве избеглице и мигранти, у Шикари је изграђено дечије игралиште које се надовезује на постојећи спортски комплекс  и пружа прилику за друштвене активности како миграната који су смештени у близини, тако и локалног становништва. Додатно, у оквиру подршке Европске уније за потребе овдашњег Јавног комуналног предузећа „Зеленило“ ангажован је и један радник чији је задатак да константно одржава Прихватни центар и његову околину, односно излетиште.


Ратковић каже да ће грађани тако и мигранти из прихватног центра користити ове терене, а град ће се потрудити да простор оплемени онако како и заслужује.

Сомбор је један од ретких градова који су на овакав начин дочекали и помогли мигрантима и избеглицама да се што пријатније осећају док чекају одлазак у Мађарску, а Европска унија у оквиру подршке градовима и општинама у којима бораве мигранти и до сада је пружала подршку у разним видовима донација. Како су поручили из републичког Комесаријата за избеглице и миграције и пројектног тима ЕУ, надају се да ће и даље наставити да помажу.

М. Мћ

 

Пројекат „Јавни интерес у Сомбору“ реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести