Више стипендиста, мање дефицитарних струка

СОМБОР: Настављајући традицију стипендирања својих студената за чијом струком постоји повећана потреба, сомборска локална самоуправа је крајем протекле године потписала уговоре са 35 младих Сомборки и Сомбораца који се спремају за улазак у академску заједницу.
д
Фото: Dnevnik.rs

Тако је уочи празника градоначелница Сомбора Душанка Голубовић уручила уговоре студентима који су испунили критеријуме на конкурсу за доделу градских стипендија у школској 2019/2020. години.

- Одлучили смо да се број стипендиста повећа, па уместо досадашњих 25, ове године додељујемо 35 стипендија и сасвим сигурно, ако буде простора, биће их и више у наредним годинама. Наши критеријуми нису толико флексибилни и сигурна сам да сте ви међу најбољима и да сте ову стипендију потпуно заслужили. Надам се да ће те је користити онако како то вама треба, пре свега у сврху свог даљег образовања као нешто што је за сваког појединца најважније - истакла је градоначелница Сомбора Душанка Голубовић приликом поптисивања  и уручивања уговора о стипендијама.

Сомборски стипендисти примиће 11.741 динара, за сваки од девет месеци школске године. На конкурс о додели стипендија у школској 2019/2020. години јавило се 96 студената, након чега је извршено бодовање по основу дефицитарности струке и по основу оствареног успеха. Сви студенти којима је одобрена стипендија имају пребивалиште на територији града Сомбора, студирају на неком од факултета чији је оснивач Република Србија, и на режиму су финансирања из републичког буџета.

Деветоро од 35 стипендиста остварило је бодове по основу дефицитарности струке

Занимљивост овогодишњег конкурса је свакако чињеница да је само девет прворангираних сомборских студената остварило бодове по основу дефицитарности занимања, па су тако по том основу 30 бодова добила само два студента новосадског Факултета техничких наука са смера механизација и конструкционо машинство док су на 25 бодова због дефицитарности могли да рачунају будући социјални радници са београдског Факултета политичких наука и новосадског Филозофског факултета, логопеди са Медицинског факултета новосадског Универзитета и Факултета за специјалну едукацију и рехабилитацију, као и једна будућа професорка математике са Природно-математичког факултета у Новом Саду.

Како су на избор преосталих 24 стипендија утицале само остварене просечне оцене у актуелној школској 2019-2020 години на финансијску помоћ града, поред будућих електроинжењера, фармацеута, правника, лекара...могу да рачунају и банкари, правници, рачуноводствени ревизори али и по један музички педагог, учитељ и соло певач.

М. Мћ

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести