Врбас и Кула још не могу да преузму пречистач отпадних вода

ВРБАС: На информацију да ће пречистачем за прераду отпадних вода из Врбаса и Куле, управљати приватна фирма, председник Привременог органа општине Врбас Милан Глушац каже да је то нормалан след, јер две општине још увек нису добиле пречистач на управљање.
1

Подсећамо, највећа инвестиција Европске делегације у Србији, вредна више од 20 милиона евра, пречистач отпадних вода у Врбасу, за чије функционисање је Влада Србије ове године издвојила 50 милиона динара, а две општине још по 10 милиона динара из буџета, од 15. марта биће поверена на управљање фирми „Веолиа Вотер Солутионс анд Технолоџиес” , која је била укључена у изградњу линије воде на постројењу.

Глушац истиче да је завршена и пројектно-техничка документација за измуљавање и чишћење Великог бачког канала, што је посао вредан више од 20 милиона евра. За ту инвестицију ће конкурисати код Републике, Покрајине, али и европских фондова, јер је реч о великом и далекосежном захвату којим се решава вишедеценијски проблем загађења Великог бачког канала, који се сматра најзагађенијим водотоком у Европи.

Врбашани ће моћи да кажу да имају здраву животну средину, тврди Глушац, као и пречистач отпадних вода који добро функционише.

-Жеља да се преокрене вест да ће пречистач бити дат на управљање страној фирми као да је реч о нечем лошем, је став неупућених. Када две општине буду управљачи, тада ће јавно-комунално предузеће преузети управљање са предвиђеним радницима на пречистачу. Општина сада не може да плаћа из буyета 25 радника, колико смо предвидели да је потребно, јер то није у нашој надлежности, па самим тим ни према закону. Држава је дала новац за функционисање, као и две општине, јер ће пречистач бити дат на управљање општинама, само је незахвално говорити када ће се то десити - каже Глушац.

Фото: Милан Глушац

Милан Глушац скреће пажњу да је уговор о изградњи пречистача у старту био предимензиониран, јер је пречистач пројектован на прикупљање отпадних вода од заједнице са 100.000 становника. Привреда је престала да функционише у обиму у ком је некада радила, измениле су се привредне и друге околности, али постројење већ ради одређеним капацитетом. За Врбас и Кулу је битно да је Влада Србије имала разумевања и дала 50 милиона динара за наставак функционисања, али локална самоуправа нема употребну дозволу, како би јавна предузећа Врбаса и Куле преузели управљање.


Нису имали на кога да се угледају

Већ петоро људи из Врбаса ради на пречистачу преко јавног комуналног предузећа, тврди Глушац, а фирма која ће се бринути о пречистачу од 15. марта од самог оснивања ради на пречистачу и постројењу и одлично зна како он функционише, као и цела техника.

- Наше јавно комунално предузеће је урадило процену колико је људи потребно за рад на пречистачу како би он добро фунцкионисао. Треба узети у обзир да је због пречистача формирано и заједничко комунално предузеће две општине. Међутим, оно неће радити све док општине не добију пречистач отпадних вода на управљање- каже Глушац. -Нисмо имали модалитет ни од једне фирме како би преузели примере добре праксе већ смо сами морали све да урадимо. У томе су нам помогли и људи ангажовани преко Европске делегације кроз програм око цене, начина функционисања, правних норми.


- Општина Врбас је свакако из буyета за ову годину, као и Општина Кула издвојила по 10 милиона динара како би постројење могло да функционише и на тај начин смо показали да то постројење желимо да преузмемо, наравно по добијању употребне дозволе- каже Глушац. -Уколико би општине сада бринуле о пречистачу, морале би и да плаћају раднике, а још увек нису управљачи. Када будемо, тада ће се размотрити да ли ће о пречистачу  бринути јавно комунално предузеће или новоформирано предузеће две општине.

М. Стакић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести