„Златни паж” деци Црвенке и младима Крагујевца

БЕЧЕЈ: Престижно признање јубиларних 60. мајских игара у Бечеју, „Златни паж“, припало је представи „Побуна у библиотеци“ позоришта „Стеван Сремац“ из Црвенке у конкуренцији представа за децу, а у категорији представа за младе исто признање добила је представа „Гребање, или како се убила моја бака“ у извођењу Драмског студија Дома омладине Крагујевац.
Majske igre- Bečej/Nagrade/ Dnevnik
Фото: Dnevnik.rs

„Представа из Црвенке у свим сегментима, глуми, причи, сцени, костиму, визуелно и музички очарава посматрача, а представа из Крагујевца је аутентична, сурово докуметарна, доноси слику прерано сазреле младости, која не верује у снове, не разликује више добро од зла, вредно од безвредног, истинито од лажног“, пише у образложењу Стручног жирија које је саопштила председница Гордана Ђурђевић Димић.

Друго по значају признање, „Сребрни паж“ припало је домаћину, Дечијем драмском студију Градског позоришта Бечеј за представу „Пипи Дуга Чарапа“ у конкуренцији дечијих представа, а у категорији за младе освојила га је Ђачка сцена „Шарене искрице“ из Новог Сада за извођење представе на мађарском језику „Групна слика“. Драмски студио ОШ „Свети Фрањо“ из Тузле за извођење представе „Чаробњак из Оза“ освојио је „Бронзаног пажа“ у млађем узрасту, а за старији узраст ова награда отишла је Драмском студију младих Градског позоришта Бечеј за представу „Немам да платим и нећу да платим“.

Награду за најбољу режију Фестивала добио је Ђорђе Ђоковић за рад на победничкој представи у конкуренцији за младе. Награда за костим и сценографију  у категорији за младе нису додељене, а у дечјој конкуренцији признање за костимографију освојила је Снежана Милин Јањић за костиме у представи „Мали принц“ у извођењу Плесног студија „Вива денс“ из Новог Сада.

Награду за најбољу режију Фестивала добио је Ђорђе Ђоковић за рад на победничкој представи у конкуренцији за младе. Награда за костим и сценографију  у категорији за младе нису додељене, а у дечијој конкуренцији признање за костимографију освојила је Снежана Милин Јањић за костиме у представи „Мали принц“ у извођењу Плесног студија „Вива Денс“ из Новог Сада. Награда за сценографију у истој узрасној категорији припала је Зорану Радуловићу за победничку представу. Глумачки ансамбл исте представе добио је и специјалну награду за колективну игру, а специјалну награду „Велика глумачка нада“ припало је Марку Чанадиу за улогу Пеце Зеца у представи „Хоћу да се играм“ Драмске групе ОШ „Петар Кочић“ у Инђији.

Вања Бојовић за улогу Пипи Дуга Чарапа у истоименој представи на најбољи начин је бранила боје домаћина, јер јој је припала награда за најбољу женску улогу у конкуренцији представа за децу. Исто признање за мушку улогу освојила је Ребека Антић за улогу страшила у представи „Чаробњак из Оза“. Награда за најбољу споредну женску улогу припала је Сари Баљак за улогу Руже у представи „Мали принц“, а исто признање у мушкој конкуренцији припало је Јовану Ђорђевићу за улогу Миша Мицка у представи „Успавана Штецилија“ Градског позоришта Јагодина.

Награду за најбољу главну женску улогу у категорији представа за младе припала је Сари Симовић за улогу у победничкој представи. Награду за најбољу главну мушку улогу равноправно су поделили Макс Костелац за улогу у представи „Дванаест гневних људи“ Запрешићког казалишта за децу и младе Пучког отвореног училишта Запрешић и Лука Мијовић за улогу у представи „Ромео и Јулија“ Драмског студиа ЦОТК „Тент“ у Обреновцу. Новосађанка Зита Хуска и Бечејац Филип Саyаков добили су награде за најбоље споредне улоге. Ирени Поповић припала је награда за најбољу оригиналну музику у бечејској представи, а победничкој представи из Крагујевца припало је и специјално признање за колективну игру. Специјална награда за сценски покрет припала је Новосађанима.

По одлуци Дечијег жирија, представа „Пипи Дуга Чарапа“ је најбоља у конкуренцији представа за децу, а у категорији представа за младе то је „Зеус Еџ“ Академског позоришта СКЦ Ниш. Кад су у питању главне улоге у омладинској конкуренцији, Дечији жири се сложио са одлуком Стручног жирија, али је имао другачије мишљење када је дечија конкуренција у питању. Награду за најбољу главну женску улогу доделили су Срни Матковић за улогу Малог принца у истоименој новосадској представи, а Јовану Ђорђевићу за улогу Миша Мицка додељена је награда за најбољу главну мушку улогу.

Најзад, награда за најбољу дечију споредну женску улогу припала је Ањи Поповић за улогу Виле Равијојле у представи „Побуна у библиотеци“, а Данилу Јовановићу код мушкараца за улогу Свица у истој представи. Петра Нешић за улогу Петре у нишкој представи награђена је признањем за најбољу споредну женску улогу у категорији за младе, а у мушкој конкуренцији за улогу поротника број 3 у представи из Запрешића награђен је Јосип Лацић.

У част награђених на јубиларном 60. Међународном фестивалу сценског стваралаштва деце и младих, приказана је испитна представа „Живот мој“, дело студената друге додине глуме Факултета уметности Приштина – Косовска митровица у класи доцента Александра Ђинђића.

        Текст и фото: Властимир Јанков

 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести