Да ли ће и у трговинама у Србији бити забрањен рад недељом?

БЕОГРАД: Око 200.000 запослених у трговини недељу проводи као радни дан, без плаћених прековремених сати, са платом од око 30.000 динара, али како је недавно најављено биће формирана радна група, која ће у наредном периоду, евентуално, укинути рад последњег дана у седмици.
market prodavnica
Фото: Tanjug/D.Kujundžić, arhiva

Иницијативу да се забрани рад недељом, али и да се скрене пажња на права запослених, покренула је Асоцијација слободних и независних синдиката (АСНС), а како објашњава председница Ранка Савић, до краја јануара биће представљена анализа Министарства трговине, туризма и телекомуникација.

Недавно смо са министром Расимом Љајићем и његовим сарадницима разговорали о могућности увођења ове забране. Чврсто нам је обећано да ће се до краја јануара изаћи са једном анализом трговаца, потрошаћа и добављача, али и с Министарством финансија, које би дало процену о евентуалним губицима. Оптимиста сам и верујем да ће доћи до реализације забране. Синдикати неће одустати и гураће ову идеју до краја, објаснила је Савић.

Она је указала на то да су осим надлежних и послодавци свесни тешког положаја запослених, али да неће подржати овакву одлуку из саосећања према њима, већ због тога што су у константном дефициту са запосленима у трговини.

Плате радника су изузетно ниске, око 30.000 динара, и оне се од 1. јануара изједначавају с минималном зарадом у Србији.

Други проблем је мањак радне снаге. Тренутно у трговини фали између 500 и 800 запослених и зато се све више мега маркета одлучује на скраћено радно време на деликатесима, додаје она.

Председница АСНС каже и да се Закон о раду не поштује и како каже, свакодневно крши, поготово у области плаћања прековремених сати.

Радници имају огроман број прековремених сати који им нису плаћени. Рад недељом није увећано плаћен и послодавци га третирају као сваки други радни дан, истиче Савић.

Уколико би дошло до овакве одлуке, према њеним речима, она не би била селективна и важила би за све трговине, због конкуретности.

Имамо велику подршку домаћих трговниских ланаца, али под једним условом, да недељом не ради ниједна трговина, каже Савић.

Из Уније послодаваца руководилац Љиљана Павловић каже да већина послодаваца ражмишља да увођење административних забрана неће допринети даљем унапређењу ового сектора, нити ће утицати на задовољство и продуктивност запослених.

Послодавци су мишљења да трговци треба самостално да одређују своје радно време, у складу с приликама на тржишту и потражњом, каже Павловић и додаје да послодавци виде недељу као дан с великим прометом.

Од десет анкетираних запослених у маркетима, готово сви су се сложили да би оваква одлука требало што пре да се уведе. Синиша Живанов, запослен на деликатесима у једном трговинском објекту, поборник је овакве забране због породице.
Коментари су били бројни, као на пример да је "катастрофа радити недељом, јер вртићи и школе не раде, па се дешава да нема ко да чува децу". Такође им је проблем и превоз за који кажу да је "нередован недељом", али и наглашавају да им послодавци "не плаћају ниједан прековремени сат".

Анкетирани грађани су се сложили са мишљењем запослених и од њих десет, девет је било за ову одлуку.

Београђанка Мира Живановић објашњава да је оваква забрана постојала раније и да су сви успевали да се на време организују када је куповина у питању.

И запослени у трговинама имају породице и треба и они да имају недељу као слободан дан за породични ручак и уживање с децом. Ако смо могли пре да купујемо петком и суботом, можемо и сад, каже Живановић.

Грађани, углавном, сматрају да овакава одлука не би "оштетила економију", јер верују да би потрошачи све оно што сада купују недељом, обавили суботом.

Међутим, анкетирани Милан Павићевић, родом из Црне Горе, није овог мишљења и он сматра да је Црна Гора направила "грешку што је увела забрану рада недељом".

Ово никако не би била добра одлука, поготово за Београд, који има пуно туриста. Недеља сада у Подгорици изгледа сабласно и празно, наводи је он.

Црна Гора, Грчка, Аустрија, Чешка, Белгија, Француска, Немачка, Холандија, Шпанија, Пољска и Велика Британија су само неке од земаља које имају јасна правила о томе у којим областима је дозвољен рад недељом.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести