Кон: Друга жртва у Србији, 187 оболелих, 97 хоспитализовано

БЕОГРАД: Епидемиолог Предраг Кон саопштио је на конференцији за медије да је у Србији оболело 187 људи, да је 97 хоспитализовано, 14 је на респиратору, као и да до сада имамо две жртве, пошто је умрла и жена 1928. годишта.
predrag kon tanjug
Фото: Tanjug/ Dragan Kujundžić

Кон је рекао да је она била на механичкој вентилацији плућа.

Каже да је 97 особа хоспитализовано, а да је од 14 на респиратору двоје у КЦ Војводине, четворо у КЦ Ниш, КЦ Крегујевац двоје и у Београду шесторо.

Како је рекао, укупно од тих 97 хоспитализованих пацијената, девет је у КЦ Војводине, 10 у КЦ Ниш, девет у КЦ Крагуејвац, 30 на Инфективној клиници, седам на Лклиници за пулмологију у КЦС и 32 у КБЦ „Драгиша Мишовић“.

Планира се да се 27 пацијената пребаци на КБЦ Драгиша Мишовић, додао је Кон.

Претходно је одржан састанак кризног штаба са кинеским стручњацима који су се позитивно изразили о мерама које је Србија спровела до сада, рекао је Кон.

Због уведених мера нема експоненцијалног раста заражених

У Србији нема експоненцијалног раста заражених вирусом корона, којег би било да нису уведене оштре мере надлежних, саопштили су данас епидемиолог Предраг Кон и Дарија Кисић Тепавчевић са Института Батут.

Дарија Кисић Тепавчевић из Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батуту", рекла је да сада има 187 заражених, а да је стварни број пет до 10 пута већи, што значи да теоријски, имамо 1.000 потенцијалних "резервоара".

Поменула је да је у неким земљама експоненцијални раст уледио у другој или трећој недељи, али да то ништа не мора да значи, јер, како је рекла, вирус не зна која је недеља, већ само налази пут до осетљиве особе.

"Ми морамо да му спречимо тај пут. Овај вирус не може да опстане без нас, једино може да опстане у нашем организму. Ми му пружамо средину за опстанак и размножавање. Идеја је да се циклус заустави, да свака особа стекне умунинет, да се он не шири даље", рекла је Кисић Тепавчевић.

Како је рекла, када би се сваки "резервоар" даље ширио, на дневном нивоу бисмо имали стотине оболелих, али да је управо у томе циљ, да тај број буде што мањи.

"Желимо да број буде мањи. Сваки дан без смртних исхода ће бити победа, а онда и смањење броја заражених", рекла је Кисић Тепавчевић.

Победа је сваки дан у коме не губимо живот, кажу два стручњака, на прес конференцији у Влади Србије.

"Ја никад нисам задовољан, увек бих волео да је боље, али није ни тако страшно лоше. Немамо такав експоненцијалан раст који се могао чекивати и који би несумњиво био, да није било мера, које су корисне. Бар што се тиче епидемије", рекао је Кон, одговарајући на питања новинара.

Кон је оценио да је власт у овој ситуацији показала потпуно разумевање за епидемиолошку ситуацију, те да су, чак, како каже, у неким тренуцима, са подацима које су имали, и њега убедили да је потребно спроводити оштре мере.

“Када имате толики ''импорт'' људи из иностранства, не можете то више да контролиште и због тога струка мора да подржи овде мере. Не ради ово са радошћу, али мора да би било резултата”, рекао је Кон.

Он је додао да је сваки дан тежак, и да је ово борба за сваки дан.

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести