Кон: Излазимо из ситуације интензивне активности коронавируса

БЕОГРАД: Резултати показују да излазимо из ове ситуације са корона вируса односно интензивне активности вируса, рекао је данас епидемиолог Предраг Кон и прецизирао да из епидемијске ситуације излазимо за око две недеље.
Predrag Kon/Fonet/A. Barda
Фото: Фонет/А. Барда/Предраг Кон

"Да ли смо пре времена ушли у ову ситауцију да попуштамо мере? Као што смо на самом старту ушли у строге мере, тако правовремено излазимо из затворености и улазимо у редован живот. Али, то ће трајати, то неће ођедном да се пресече и да се уђе у нормалан живот", рекао је Кон одговарајући на питања новинара.

Каже да су евентуалне ексцесне ситуације сада све мање и тешко да могу да се догоде и да имају могућности да до те мере утичу и подигну потенцијал вируса да може да изазове оно што је до сада изазивао.

"Да ли је то последица слабљења самог вируса или мера, то ће показати будућност. Причамо о Србији. По схватању неких смо тек на самом почетку епидемија на глобалном нивоу, пошто се тек захуктава вирус и прелази на јужну хемисферу, где су здравствени системи слабије структурирани", рекао је Кон.

Додаје да се очекује да ће на јужној хемисфери вирус направити озбиљне проблеме и да се они већ запажају у неким земљама.

Због евентуалног враћања на северну хемисферу, став СЗО је постао јаснији:

"Сада видимо и од председника неких држава да се о томе врло озбиљно размишља. Зато морамо да размишљамо да када изађемо из ове ситуације да сачувамо капцитете и способност брзог реаговања и да поступно слабимо мере, како би здржали преко потребну будност", рекао је Кон.

Логично да буде забране кретања за првомајске празнике

Кон сматра да је логично да и за првомајске празнике важи забрана кретања, а да за Ђурђевдан, једну од највећих слава, не би требало ништа додатно предузимати, јер свакако полицијски час почиње од 18 сати.

"Још нисмо расправљали о забрани кретања за 1. мај, али лично мислим да је логично да и даље буде забрана кретања, јер је то последњи тренутак када може озбиљно д се поквари све ово што смо имали", рекао је Кон на прес конференцији, одговарајући на питање новинара.

Када је реч о Ђурђевдану, Кон је рекао да је то, практично, један дан, радни, када полицијски час почиње у 18 сати.

"То је, опет, лично мишљење. Мислим да ту не треба ништа додатно радити, и практично, да изађемо из ситуације да имамо такве значцајне догађаје испред нас и онда можемо да размишљамо о озбиљном отварању, ако резултати наставе овако да ''падају''", рекао је Кон.

Укидање мера кад позитивност на вирус падне испод 5 одсто

Кон каже да ће се о укидању мера размишљати када се проценат позитивности на вирус спусти испод пет одсто.

Иако ће Србија изаћи из епидемијског стања, поновио је да ће се пандемија ођавити онда када је одјави Светска здравствена организација.

"Такође, проглашена епидемија не може да се ођави пре него што је ођави СЗО. Дакле, проглашена епидемија и даље ће бити на стању са свим могућим ванредним мерама које су на располагању, као што су дистанцирање, забрана школа, биоскопа, позоришта…", навео је Кон.

Понавља да никакве мере нису релаксиране, и да то што је дозвољено старијма од 65 да шетају и што су отворене неке занатске радње струка не сматра посебним ублажавањем.

"У току наредног периода, почеће још неке радње да раде, а зависности од ситуације, а бројеви показују да ће ситуација бити све боља и боља", рекао је Кон. Једина претња коју он види јесте могућ "увоз случајева" након отварања граница и зато је, каже, неопходно направити добру стратегију пре него што се отворе границе.

Нема више жаришта у СРБ, у већини делова испод 10% заражених

Кон је изјавио да у Србији више нема ниједног озбилљног жаришта корона вирусом и да је свуда испод 15 одсто заражених у односу на број тестираних, а у већини делова Србије испод 10 одсто.

Кон је на редовној прес конференцији о ситиацији са крона вирусом рекао да је до пре неколико дана највеће жариште било око Нишам Јагодине, Цхуприје и Прокупља, али да опада број заражених и додао да је очигледно да се епидемија гаси у Војводини, као и у Београду где је, каже, изнад шест одсто заражених од броја тестираних.

"Да теоретски размишљамо где би се то поново покренуло, не видимо одакле би могло поново да се покрене'''', рекао је Кон.

Нагласио је да је отварање граница и међународног саобраћаја ''''нешто што је врло озбиљно'''' и да се о томе много прича, као и о тзв. имунолошким пасошима.

''''Као што нам је на почетку главна претња био улазак позитивних из иностранства, и сада имамо ту претњу. Имамо искуство Кине која је завршила са епидемијом па им се поново јавила та претња. То је нешто о чему морамо да размишљамо'''', рекао је Кон.

Он сматра да је најбоље да се не путује и остане у својој земљи током овог лета.

"''Ем што можете да се заразите, ем што ћете донети вирус у земљу. То је рационално размишљање. Треба да размишљамо и онима који долазе у земљу и какве ћемо мере према њима предузимати'''', навео је Кон.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести