Мали матуранти полагали комбиновани тест

Сви ученици осмог разреда, па и они који су већ полагали пријемни испит за упис у специјализована одељења гимназија и уметничких школа, током преподнева урадили су и последњи тест мале матуре, који се састоји од 20 задатака из пет предмета – биологије, историје, географије, физике и хемије.
е
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Па иако се, с обзиром на обим градива и комбиновану наставу, очекивало да буде и најзахтевнији, те су својевремено покретане петиције да се укине, за ђаке осмолетке „Никола Тесла” био је најлакши, понајвише због тога што су сви задаци били затвореног типа.

Како каже директор ОШ „Никола Тесла” Игор Милићевић, завршни испит у сва три дана протекао је без икаквих проблема.

– Укупно су изашла 132 ученика, а по 12 њих било је распоређено у 11 учионица, на прописном растојању, у складу са нормативима – додаје Милићевић. – Претходног дана је једној ученици позлило, па није изашла на комбиновани тест, те ће га полагати у августу. Ове године нисмо имали децу која уче по ИОП-у, већ су сви радили стандардне тестове. Једна, иначе одлична ученица на болничком је лечењу, те је полагала тамо под надзором дежурног наставника. Иначе, све просторије и ходници у школи су климатизовани, постављена је вода, обезбедили смо хемијске оловке, гледали смо да максимално опустимо децу и пре самог уласка. Разредне старешине су ове и претходне године узимале књижице са идентификационим картицама дан раније, јер су деца под великим стресом и притиском, шта год им ми причали. Пре прозивке се документи поново поделе, а после теста покупе јер само тако знамо да ће све проћи како треба и да ће показати знање, а не размишљати јесу ли све понели.

Дежурни наставници су урадили посао на завидном нивоу, а дигитализација унапредила транспарентност и брзину целог процеса, истиче.

– Као што је Министарство просвете најавило, задаци су били неупоредиво лакши него претходних година. Што се тиче дежурних прегледача, за српски и математику улоговали су се без тешкоћа, док је било малих проблема у самој припреми, али су отклоњени на време. Чак за трећу и четврту смену није било посла јер су колеге пре тога све прегледале. Данас нам је дошао допис од Министарства да су за комбиновани тест ослобођени доласка у школу јер су сви задаци затвореног типа, па ће сам компјутер препознати тачне и нетачне одговоре. То је олакшало процес у овој врло тешкој и напорној години, за коју не желимо да се понови – напомиње.

Мали матуранти су били ускраћени за много ствари, од припрема, преко учења, до крунисања осмогодишњег дружења на прави начин.

– Са попуштањем мера крајем године успели смо то колико-толико да амортизујемо. У понедељак, 28. јуна, славе малу матуру на Рибарском острву и надам се да ће се лепо провести. Још нисмо утврдили датум, али организоваћемо им и традиционални плес кадрил, што школа чини већ 12 година. Уједно ћемо свечано доделити Вукове дипломе и специјалне награде, те прогласити ђака генерације уз присуство родитеља. Ово је јако добра генерација, те имамо нешто више вуковаца, тачније 22 – каже директор.

Ученик Дарио Поповић, који је већ полагао пријемни у Смарт гимназији, каже да је после три дана провере знања напокон мало опуштенији.

– Комбиновани тест смо сви завршили нешто раније јер је био лак. Из српског и математике имаћу по петнаест тачних одговора, што сам и очекивао – додаје задовољно будући ИТ-јевац.

Његов вршњак Алекса Бајић потврђује да је завршни испит био много лакши од пробног, а већина задатака на заокруживање.

– Нисам неки ђак, али сам презадовољан како сам урадио, толико да сам скакао по школском дворишту. Пре првог теста имао сам трему, али је она после спласнула. Родитељи су ми рекли „иди, покидај” и ја сам то и урадио. Математика ми и не иде, па ми је била најтежа јер си морао да мозгаш, док си из осталих предмета могао нешто да закључиш из живота. Имам доста жеља, али за то немам довољно бодова, па сам се одлучио за смер техничар за компјутерско управљање (ЦНЦ) машина у Машинској школи, за који нисам ни знао док ми га друг није поменуо, већ сам хтео да идем у „Милеву Марић Ајнштајн” за фотографа. Каже да је то озбиљан смер где може свашта да се научи и после нађе посао, а сваке године се тражи све мањи број бодова – каже Алекса.

Анастасији Станаћев није било свеједно након нетипичне школске године, те је помало стрепела од мале матуре.

– На комбинованом тесту намучио ме је задатак из биологије. Иначе, најтежа ми је била математика, за коју сам узимала приватне часове, а најлакши српски. Имала сам добар и врло добар успех, али се надам да ћу се уписати у Пољопривредну школу. Хтела бих да будем ветеринарски техничар јер волим животиње – објашњава Анастасија.

Анђела Шеган се сама спремала за завршне испите, а њену жељу да буде козметичарка, као и сваку другу коју би имала, подржали су родитељи.

– Нисам могла да се сетим године у последњем задатку из историје, јер их иначе не памтим, а остало је било у реду. Сад кад сам се опустила, прво што ћу урадити јесте да ћу отићи на Штранд – додаје Анђела.

Коначни резултати 2. јула

Прелиминарни резултати завршног испита на нивоу школе биће објављени 27. јуна, а коначни 2. јула. Попуњавање листе жеља електронским путем преко портала https://mojasrednjaskola.gov.rs  је од 26. јуна до 3. јула, а у основној школи 3. и 4. јула, као и унос у базу података непосредно у осмолетки. Званични резултати расподеле по школама и образовним профилима биће објављени 11. јула.

 

С. Милачић

Фото: С. Шушњевић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести