Ове године одобрено лечење 26 пацијената у иностранству

БЕОГРАД: Ове године одобрено је лечење за 26 пацијената чија обољења, стања или повреде не могу успешно да се лече у Србији, речено је данас на конференцији за медије.
lekar bolnica
Фото: pixabay.com

У првих шест месеци ове године потрошено је нешто више од 157 милиона динара на лечење тих пацијената, од чега је 153 милиона издвојено из буџета Србије, а готово четири милиона динара из донација. 
За ову годину остало је 105.738.506 динара који ће бити искоришћени уколико за тим буде било потребе, а учесници конференције истакли су да ће новца бити за сваког коме буде потребан. 

Буџетски фонд за лечење пацијената у иностранству постоји од 2014. године, а закључно са данашњим даном одобрено је лечење 112 пацијената у иностраним здравственим установама, предложено је да се пошаље 221 узорак за генетско или метаболичко испитивање у иностраним лабораторијама и одобрен је долазак страних експерата за 17 пацијената. 

Председник Надзорног одбора фонда за лецење у иностранству Веран Матић рекао је да се поред издвајања новчаних средстава и слања пацијената на лечење, врши и анализа и праћење успешности лечења, као и да се страни експерти позивају да лече пацијенте у нашој земљи. 
Он је навео да ће један од предлога у будућности бити и да се Бужетски фонд прошири на обољења која се ефикасније лече ван земље него у Србији, а не само на она која се у нашој земљи уопште не лече, као што је случај сада. 

Државни секретар у Министарству здравља Владимир Ђукић истакао је да се приликом слања пацијената на лечење ван Србије поштују строге медицинске индикације и додао да у другим земљама имају већа искуства са ретким болестима, будући да је становништва више. 
Управо из тог разлога, указао је, лечење даје боље резултате, а средства која се улажу нису утрошена узалуд. 

Он је навео да стручне комисије веома пажљиво процењују да ли пацијент може да се излечи, те да то није играње са нечијом судбином, нити бацање пара. 
Ђукић каже да се пацијенти шаљу у најпрестижније медицинске установе са којима Србија остварује сарадњу, али истиче да Министарство здравља има велико поверење у домаће институције и лекаре, као и да медицинска технологија више није проблем. 
"Није нам више проблем технологија, знање, памет и организацију имамо. Надам се  све бољем здравственом систему", закључио је секретар. 
Председник Лекарске комисије Фонда професор Владислав Вукомановић навео је да се приликом слања на лечење не ради о експерименталној медицини нити клиничким студијама, већ се пацијенти шаљу на проверене медицинске методе. 

Он је рекао да су најчесхца обољења због којих се лечење у иностранству одобрава неуролошке болести (церебрална парализа, тешка обобљена крвних судова мозга), хемато-онколошка обољења, болести локомоторног система и стечена обољења очију код преверемено рођене деце. 
Вукомановић је додао да је прошле године 39 пацијената послато на лечење у иностране здравствене установе и да је потрошено укупно 206 милиона динара. 

"Све ово указује да овај Фонд треба да постоји, као и да би требало још више да радимо на довођењу стручњака ван Србије који ће лечити пацијенте у нашој земљи"
Најмлађи пацијент који је послат на лечење у иностранство имао је мање од годину дана, а најстарији 36 година. 

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести