Победила идеја о самолечивом бетону Оље Шовљански

У току је Наградни конкурс Нескафе 3у1 генерација, као један од пројеката којим компанија Нестле показује своју посвећеност креирању перспективних локалних заједница.
ф
Фото: Нестле Србија

Кроз своје пројекте и свакодневно пословање ова компанија, на бројне начине помаже младима да заврше обуке, стекну прилике за запослење и додатне вештине, па самим тим дају позитиван допринос својој околини. На конкурс се овог пута јавило преко 116 младих од 16 до 26 година: научника, математичара, спортиста, уметника, копирајтера, дизајнера, глумаца, режисера, аниматора, музичара, Јутјубера и шминкера. Сада је у току и гласање на сајту www.nescafe3in1generacija.com где сви могу да подржир своје фаворите. Подршку младим талентима могу пружити и сви љубитељи нескафе, куповином ових производа, приликом које се део средстава издваја управо за награде које ће бити уручене победницима конкурса. Публика може да гласа до 1. јуна, а сви заинтересовани могу да дају највише један глас на сајту конкурса уз помоћ Фјесбук профила.

Пријава на конкурс омогућила је да се пре свега чује за моју идеју, а онда и да се она успешно реализује

Једна од прошлогодишњих победница је и млада научница Оља Шовљански, која се као студенткиња докторских студија и истраживач на Технолошком факултету Нови Сад пријавила на прошлогодишњи конкурс Нескафе 3у1 генерација.

- Привилегија је наћи компанију која препознаје значај науке у развијању и напретку младих особа. Могућност да прикажем колико је наука у Србији напредна подстакла ме је да се пријавим на конкурс. Уз то, нес је омиљени бренд међу младима, тако да нисам имала недоумице да ли је овај конкурс права ствар за мене. Пријавила сам се на конкурс путем сајта, контактирала сваког познаника и пријатеља и позвала их да гласају за мене. Моја пријава на Нескафе 3у1 конкурс омогућила је да се пре свега чује за моју идеју, а онда и да се она успешно реализује.

Фото: Нестле Србија

По речима Оље Шовљански, награда Нескафе 3у1 генерације јој је омогућила куповину апаратуре која јој је неопходна за истраживања.

- Свакодневно користим ову опрему која ми помаже да усавршим своја истраживања и да применим инжењерске вештине – каже Оља Шовљански, која се представила научном идејом о самолечивом бетону.


Млада докторанткиња

Оља Шовљански, 26 година, из Новог Сада, докторанткиња је на Катедри за биотехнологију и фармацеутско инжењерство. Као млади научник бави се радом у микробиолошкој лабораторији и у сарадњи са другим младим истраживачима проналази начин да реализује низ научних идеја из области савремене биотехнологије.


- Бетон је један од грађевинских материјала који се највише употребљава за изградњу стамбених објеката, али и разних инфраструктурних целина. Иако је веома функционалан и стабилан, има једну озбиљну ману – настају пукотине због неповољних услова средине. Када пукотина настане, шири се оштећење, што може да изазове рушење бетонске конструкције (зграде, моста). Када би бетон садржао систем за спречавање пукотина, он би успевао да тек формирану пукотину одмах „залечи“. Управо је то оно што ја радим, и како сам биотехнолог, осмислила сам систем за лечење који је биолошке природе и еколошки прихватљив. Данас су брига за здравље људи и заштита животне средине од посебног значаја, па је мој систем за лечење бетона на бази микроорганизама и биолошких хидрогелова – објашњава Оља Шовљански која ће на новосадском Фестивалу науке одржати научно-популарно предавање подназивом „Микроорганизми - инжењери нове генерације“. У плану су, јој како каже, и научне конференције, радионице за децу, као и практични рад са студентима.

Р. Д.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести