Право на пензију по основу домаћег и иностраног стажа

Права из пензијског и инвалидског осигурања по међународним уговорима остварују осигураници који су навршили део стажа у Републици Србији, а део стажа у другој држави, с којом је Република Србија потписала и примењује уговор о социјалном осигурању, с тим што се права остварују по националним законима који важе у свакој од тих држава.
penzioneri stari
Фото: pixabay.com

Захтеви за остваривање права за грађане који имају пребивалиште у Србији подносе се Фонду ПИО, а Фонд, у име подносилаца захтева, покреће поступке остваривања права у другој држави.

У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу стажа навршеног у Републици Србији, односно уколико има најмање 15 година стажа осигурања за које су плаћени доприноси, утврђује се право на самосталну пензију. Уколико подносилац захтева нема довољно стажа у Републици Србији за самосталну пензију, да би му било признато право на пензију, домаћи стаж се сабира са стажом осигурања навршеним у држави уговорници и утврђује се право на такозвани сразмерни део пензије, с тим што свака држава исплаћује пензију само за део стажа који је навршен у тој држави. Тачније речено, Фонд ПИО исплаћује пензију само на основу стажа који је навршен по прописима Републике Србије, док за стаж остварен у другој држави пензију исплаћује носилац пензијског и инвалидског осигурања те државе.


На снази споразум с Кином

Споразум о социјалној сигурности између Владе Републике Србије и Владе Народне Републике Кине ступио је на снагу 1. фебруара. Споразум је потписан у Београду 8. јуна 2018. године и објављен у ‘’Службеном гласнику РС – Међународни уговори‘’, број 12/18. Такође, на снагу је ступио и Административни договор за примену Споразума о социјалној сигурности између Републике Србије и Народне Републике Кине.

Споразум и Административни договор регулишу несметан трансфер давања на територији друге државе уговорнице, упућивање запосленог на рад на територији друге државе уговорнице, пружање административне помоћи између надлежних органа две државе и друго.


Република Србија спроводи међународне уговоре у области социјалног осигурања, односно пензијског и инвалидског осигурања са 31. државом, којима су уређена питања пензијског и инвалидског осигурања, исплата пензија и других давања.

У складу са споразумима, пензионери имају обавезу да иностраним фондовима за пензијско и инвалидско осигурање – исплатиоцима давања, доставе потврду о животу као доказ да је особа којој уплаћују месечну пензију жива, и да и даље постоји правни основ за исплату тог давања. Потврда о животу се, по правилу, доставља једном годишње, на захтев иностраног носиоца осигурања, а може је оверити носилац осигурања – Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање (у дирекцијама, филијалама, службама филијала и испоставама), дипломатско-конзуларно представништво и јавни бележник (нотар), на основу личног присуства корисника давања и увида у његову личну исправу.

Уколико пензионери који имају пребивалиште у Србији, а примају инострану пензију, не доставе тражену потврду о животу, примања им се обустављају, јер је тај документ начин да се избегну могуће злоупотребе или преплате. Републички фонд ПИО бесплатно оверава потврду о животу овим пензионерима, и то само уз личну карту ради идентификације.


Уколико пензионери који имају пребивалиште у Србији, а примају инострану пензију, не доставе тражену потврду о животу, примања им се обустављају

У циљу ефикасне примене ових уговора, одржавају се и Међународни саветодавни дани, који представљају сусрет експерата из области пензијског осигурања Фонда ПИО и носилаца осигурања других држава са којима Србија има закључен билатерални међународни уговор у области социјалног осигурања, с једне стране, и осигураника, односно корисника права који имају периоде осигурања навршене у тим државама уговорницама, односно који остварују права из пензијског и инвалидског осигурања применом међународног уговора, с друге стране. На саветодавним данима, заинтересовани грађани добијају стручну помоћ и савете и то је прилика да се на једном месту, у својој држави, реше сва питања и проблеми у вези са пензијским и инвалидским осигурањем у другим државама. Сваке године, просечно око 800 грађана искористи овај вид помоћи.

        Е. Д. Н.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести