Радиоактивни отпад иде у нови хангар

Сваке године у Србији се створи неколико стотина кубних метара радиоактивног отпада, који долази из медицинских институција, научно-истраживачких организација и индустрије.

Заједно с нуклеарним отпадом из Института “ Винча” у складиштима је више од 2.000 кубних метара радиоактивног отпада. У складиштима “Винче” чува се, на прописан начин , нуклеарни отпад стар више деценија. Наиме, два стара хангара још крију нуклеарне тајне бивше Југославије. Она су одавно пуна, а шта је у њима знаће се тек после премештања отпада у нови хангар, који је грађен четири године и у који је уложено два и по милиона динара. У њима се чува и осиромашени уранијум прикупљен са југа Србије, где је нађен 1999. године.

Лиценцу за складиштење овог отпада имају једино “Нуклеарни објекти Србије”. Према објашњењу в.д. директора овог предузећа Далибора Арбутине, планирано је да се ове године у рад пусти постројење за прераду отпада, у којем ће се третирати отпад из старих хангара из времена бивше државе. То постројење би требало да буде завршено донацијама Европске комисије односно из ИПА фондова и Међународне агенције за атомску енергију, а процењује се да ће посао бити завршен у наредне три године.

До краја ове године биће збринут опасни отпад ускладиштен у Борчи и Шапцу. Министарство пољопривреде и заштите животне средине је буyетом  за 2015. годину планирао средства за два приоритетна пројекта збрињавања опасног отпада и то на локацијама фирми “ Прва искра” из Барича и Еко-гас из Шапца.
Иначе, држава је већ издвојила 120 милиона динара да би се до краја маја збринуло око 750 тона опасног отпада у Баричу. Количина опасног отпада, који је неусловно ускладиштен у Шапцу већа је од 92 тоне, а за његово уклањање из овогодишњег буџета биће издвојено око 10 милиона динара.
Процењује се да у Србији треба да се збрине и око 5.000 тона опасног отпада, који се налази у око 70 фирми у реструктуирању.

Љ. Малешевић
 

Складиштење радиоактивних громобрана

Уз радиоактивни отпад треба рачунати да ће у складиште “Винча” стићи и радиоактивни громобрани. Рок за њихово усклањање са свих зграда у Србији истекао је још пре годину дана, а ово складиште је једино место где могу бити склоњени.
 

EUR/RSD 117.1131
Најновије вести