Упис на факултете Универзитета у Новом Саду у пуном јеку

За већину будућих бруцоша факултета Универзитета у Новом Саду оно најстресније је прошло: за њима су пријемни испити, резултати се углавном знају и објављују по раније утврђеном календару, а упис је увелико у току.
upis
Фото: Дневник/ Б. Лучић

Другог дана обављања те незаобилазне формалности на Факултету техничких наука запослени на шалтерима студентске службе радили су без предаха. Из минута у минут пристизали су будући студенти, а сама процедура уписа – предаја и завођење документа – траје пар минута, уверили смо се у то. Око поднева јоше се радило пуном паром и гужве није било.

У холу ФТН-а срећу се само задовољна лица. Бивши гиманзијалци и средњошколци доспели су до студија. Неки ће студирати о трошку државе, а неки ће своје студије сами плаћати, и сви делују задовољно. Како су нам рекли, тако је јер су успели да упишу баш оно што их интересује, а то је и претпоставка њихове извесне будућности када је реч о запослењу. Где, у Србији или негде у свету, како углавном кажу, видеће. Биће времена током студија и да о томе одлуче.

„Уписао сам се на Примењено софтверско инжењерство на Факултету техничких наука Универизитета у Новом Саду. За то су ме определили одлична репутација овог факултета, као и то да ћу, када завршим студије, имати велике могућности да нађем посао у многим секторима индустрије, али и широком спектру осталих делатности“, каже Владимир Петровић из Пожаревца, града у којем је завршио гимназију. Како нам је рекао, план је да од јесени, када почну предавања и факултетске обавезе, живи у изнајмљеном стану с цимером. Колико се радује да је на факултету, толико га весели и то што ће имати прилику да добро упозна Нови Сад.

Да је Примењено софтверско инжењерство један од најпопуларнијих смерова ФТН потврдила нам је Маја Ђукановић из Бачке Паланке.

„За мене је, а видим и за доста мојих будућих колега, то нешто најбоље што се може уписати. Од првог контакта с основама програмирања, схватила сам да ми се то јако допада. То је било у гимназији, када сам схватила да само то желим. Такође, веома је значајно да за такав профил стручњака има пуно посла.“

Фото: Маја Ђукановић, фото: Дневник (Б. Лучић)

Од јесени, како нам је рекла, у Новом Саду ће становати са сестром, тако да безбрижно после летњег распуста дочекује почетак новог, студентског живота.


Рок за упис 20. јул

На Технолошком факултету завршен је упис, На Факултету техничких наука завршава се сутра, данас захтеве за индекс попуњавају студенти прве године Департмана за биологију и екологију Природно математичког факултета, а у понедељак Департмана за физику и Департмана за географију, туризам и хотелијерство. На Пољопривредном и Филозофском факултету упис траје до 13. јула. На Медицинском факултету упис траје од 9. до 13. јула, као и на Факултету спорта и физичког васпитања, а Правни факултет упис завршава данас. На Академији уметности упис је 10, 11. и 12. јула. Упис на Економски факултет је од 11. до 13. јула у Суботици и Новом Саду и 11. и 12. јула у Бујановцу. Грађевински факултет у Суботици заказао је упис за 19. и 20. јули. На Техничком факултету „Михајло Пупин” упис траје до 11. јула. Упис на Учитељски факултет је 9. и 10. јула, а на На Педагошком факултету у Сомбору завршен је јуче.


На ФТН-у другог дана уписа затекли смо и Стефана Финка из Новог Сада. Уписао се на Инжењерство информационих система.

Фото: Стефан Финк, фото: Дневник (Б. Лучић)

„То ме је привукло јер је, чини ми се, одлична комбинација менаџмента и информатике. Знање које се овде стекне требало би да буде препорука за добар посао и лепу будућност“, каже Финк који је завршио Карловачку гимназију.

Пошто је завршила Средњу медицунску школу у Новом Саду, Милица Адамовић из Бача одлучила је да ту, на ФТН-у, настави и студије.

Фото: Милица Адамовић, фото: Дневник (Б. Лучић)

„Двоумила сам се неко време између Опште медицине на Медицинском факлтету и Биомедицинског инжењерства које сам одлучила да упишем на Факултету техничких наука. Мислим да је будућност медицине у биомедицинском инжењерству и то је превагнуло када је требало да се определим“, каже Милица Адамовић и наводи да ће после свог средњошколског живота од јесени само наставити свој студентски живот у Новом Саду пуном могућности.

На новосадске факултете уобичајено је долазе студенти из целе Војводине, као и из Србије. Вања Пртљага је из Вршца где је, како нам каже, завршио гимназију.

Фото: Вања Пртљага, фото: Дневник (Б. Лучић)

"Уписао сам се на студијски програм Енергетика и процесна техника. Свидело ми и се то што овај програм нуди, а испоставило се да за упис није потребан ни претеран број бодова. На пријемном се порверавало знање из математике, физике и хемије. Био сам 34. на листи и ушао сам на буџет“, каже задовољно Пртљага и, колико за сада зна, када заврши факултет као инжењер би могао да ради у уљарама и шећеранама. Сада треба да се побрине за стан, каже нешто ће изнајмити, или ако нађе нешто одговарајуће, купити.

В. Црњански

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести