Војне медаље и резервистима за учешће у борбеним дејствима

Организација резервних војних старешина Града Новог Сада покренула је иницијативу за изједначавање права на доделу војне спомен медаље за учешће у борбеним дејствима у периоду од 26. јуна 1991. године до 19. маја 1992. и од 23. марта 1998. до 26. јуна 1999. године резервним официрима, подофицирима и војницима  Војске Србије, уколико испуњавају услове и имају доказе да су учествовали у борбеним дејствима  на територији СФРЈ, СРЈ и Републике Србије.
medalje, privatna arhiva
Фото: Приватна архива

Иницијатива је ових дана упућена министру одбране Александру Вулину.

-У име више десетина хиљада резервних официра и подофицира и многобројних војника – резервиста, који су се својевремено одазвали позиву да као припадници тадашњих оружаних снага своје отаyбине за њу учествују у  борбеним дејствима, министру Вулину смо се обратили с молбом да се изменама и допунама Уредбе о војним спомен медаљама, или на други начин уреди да и ова значајна категорија бранилаца отаyбине заслужено добије признање за учеће у борбеним дејствима – каже за „Дневник“ председник Организације резервних војних старешина Града Новог Сада Бошко Пилиповић.

У иницијативи се истиче и подсећа да је више десетина хиљада резервних официра, подофицира и војника вишеструко учествовало у борбеним дејствима на позив отаyбине жртвујући свој живот и здравље, често остајући и без запослења код приватних послодаваца и то у периоду од 1991. до 1999. године, а да за то нису добили никакво признање. А наспрам њих часних, велики број је дезертирао, није се одазвао позиву отаyбијн и касније био амнестиран.

- Питамо се да ли је у реду да се војна спомен медаља за учешће у борбеним дејствима може доделити само професионалном припаднику Војске Србије, када је познато да су све формације некадашње ЈНА, Војске СРЈ и СЦГ, као и садашње ВС попуњене огромним бројем резервних официра, подофицира и војника који су заједно учествовали у борбеним дејствима – истиче Пилиповић.

Фото: Dnevnik.rs


Десет врста медаља, споменице на чекању

Војне спомен медаље се у Војсци Србије, после паузе од 70 година, поново се додељују од 2011. године. Постоји десет врста спомен медаља која се сада додељују само професионалним припадницима Војске Србије. Поред учешћа у борбеним дејствима на територији СФРЈ, СРЈ и Републике Србије, према Правилнику такво одличје додељује се и за ревносну војну службу, учешће у мултинационалним операцијама на општим, логистичким и командно-штабним дужностима, за изузетне резултате у војној служби, допринос систему одбране...

Војна признања, како је сада регулисано, могу добити и цивилна лица запослена у МО и ВС, али и установе и појединци из земље и иностранства који су дали значајан допринос систему одбране. Предвиђено је и додељиваље војних споменица, а према нашим сазнањима оне ће се ускоро доделити борцима с карауле „Косара“, а размишља се да се круг одликованих прошири и на припаднике ВЈ који су учествовали у осталим биткама.


Организација РВС Новог Сада сматра да предлоге за војну медаљу за учешће у борбеним дејствима могу, поред команди и јединица Војске Србије, достављати и организације резервних војних старешина и удружења бораца – ветерана. Команде и јединице Војске Србије би такве предлоге упућивале својом линијом, а удружења преко Управе за стандарде, традиције и ветеране Сектора за људске ресурсе Министарства одбране уз потребну документацију (потврде о учешћу), коју би издавали регионални центри Управе за људске ресурсе Министарства одбране.

Новосадска Организација резервних војних старешина од министра одбране очекује подршку и прихватање предлога.

- Уверени смо да ће министар одбране Александар Вулин разумети наше залагање и предлог да се и у миру, као и у рату изједначимо, јер непријатељ није

правио разлику између професионалног и резервног припадника. Сви су били једнако одевени, једнаки по чину и улози у јединицама и једнако извршавали добијене задатке. Једнако били и на нишану непријатеља – указује Бошко Пилиповић.  

Милан Бозокин

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести