ОПРЕЗ Петарде опасност за децу, али и одрасле

Пиротехничка средства се, по неком неписаном правилу, најчешће користе током божићних и новогодишњих празника, а да се при том не размишља о последицама које могу бити трагичне.
д
Фото: Дневник/Н. Стојановић

Често се дешава да грађани због незнања, неспретног руковања или експериментисања с пиротехником задобију озбиљне повреде. Многи, не размишљајући о последицама и петарде схватају као безазлену забаву иако оне могу да  угрозе њихове животе или оставе трајан инвалидитет.

Петарде представљају највећу опасност за децу. То је показао и случај четрнаестогодишње девојчице из околине Свилајнца којој је прошле недеље петарда експлодирала у руци. Она је после интервенције Хитне помоћи, довезена у јагодинску болницу,а потом послата  у Дечју клинику у Београду на даље лечење. У Дечјој клиници у Тиршовој РТС-у је потврђено да девојчица има тешке повреде шаке, али и повреду ока.

Према речима стручњака, деца обично кроз игру долазе у контакт са експлозивним направама, а пошто немају никакво искуство у руковању с њима често се дешавају повреде, које могу да буду наизглед безазлене, потом блаже површинске опекотине, теже опекотине, али и да им страдају очи и бубне опне. Дешавају се и врло озбиљни преломи, повреде шаке, па чак и ампутације дела шаке, односно прстију. После таквог повређивања, деца могу да остану трајни инвалиди. Лекари Универзитетске дечје клинике у Београду сваке године упозоравају на то да петарде нису играчка и да повреде које оне могу да нанесу могу да буду веома озбиљне и тешке. Било је случајева да су петарде експлодирале у руци неког детета, да су их повредиле искре које су им улетеле у око или су задобили опекотине које су настале када им се запалила одећа. Неретко, на жалост, током празничне еуфорије, и млади, и стари, долазе на идеју да ставе петарде у флаше, чаше или тегле, како би детонација била снажнија. При томе, не размишљају да пуцање петарде у тим предметима може да доведе до веома озбиљних, па и фаталних повреда. Осим неправилног руковања петардама, велику опасност представља и куповина пиротехнике од људи који немају дозволе за њихову продају јер не поседују никакве сертификате о безбедности и до детонације може да дође у било којим условима. Подсећамо, према закону донетом 2013. године петарде се могу продавати само у објектима који имају дозволу за то. Сваке године се апелује на родитеље да разговарају са децом и укажу им на последице употреба петарди и ватромета, али и да их сами не користе, јер на тај начин дају лош лични пример.


Траума и за животиње

Осим за људе, петарде имају штетне последице и за животиње јер изазивају стрес, што може довести до разних болести и оставити дугорочна психолошка оштећења. Стручњаци саветују власнике паса да их склоне на сигурно ако су напољу, како не би директно били изложени нападима. Онима чији пси бораве у кућама или становима препоручује се да им пусте музику или укључе ТВ како би пригушили буку. Саветије се и да што више времена проводе са својим љубимцима и на све начине им скрену пажњу од петарди.


Употреба петарди и осталих пиротехничких средстава регулисана је Законом о јавном реду и миру Републике Србије, у коме се истиче да ко паљењем пиротехничких производа нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана - казниће се новачном казном од 50.000 до 100.000 динара или радом у јавном интересу од 40 до 120 часова.

Ко пуцањем из ватреног или другог оружја или имитације оружја нарушава јавни ред и мир или угрожава сигурност грађана, казниће се новчаном казном од 100.000 до 150.000 динара или казном затвора од 30 до 60 дана. Уколико се прекршај изврши у групи од три и више лица, предвиђена је затворска казна у трајању од 30 до 60 дана.

Дубравка Николић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести