Оптужбе Беливука нису поткрепљене материјалним доказима

БЕОГРАД: Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је данас да одбрана Вељка Беливука, као и било ког другог окривљеног, не повлачи аутоматски реакције државних органа, нарочито уколико се ради о оптужбама које нису поткрепљене материјалним доказима.
vise javno tuzilastvo
Фото: Tanjug / S.Radovanović, arhiva

Окривљени своју одбрану може да износи без икаквих органичења, а све у склопу стратегије одбране и процесне позиције у којој се окривљени налази.

Беливук је у понедељак изнео низ оптужби на рачун државних функционера, уместо да говори о оптужбама за које се он терети.

Више јавно тужилаштво у Београду је у саопштењу подсетило медије и јавност да оптужени према Законику о кривичном поступку, између осталог, има право да слободно изнесе своју одбрану и да се изјасни о свим чињеницама и доказима који га терете, као и да износи чињенице и доказе у своју корист, при чему није у обавези да говори истину.

Припадници Беливукове групе негирају кривицу

У Специјалном суду у Београду неколико окривљених припадника криминалне групе Вељка Беливука и Марка Миљковића негирало је данас наводе из оптужнице, којом се терете за седам убистава, трговину дрогом, незаконито држање и ношење оружја, отмицу и силовање.

Први је своју одбрану изнео Миљковић, тврдећи у више наврата да су фотографије из оптужнице фотошопиране и лажне, докази подметнути, а оружје и индустријска машина за млевење меса накнадно унети у кућу у Ритопеку.

Миљковић је као доказ за те тврдње навео да се један човек јавио из Швајцарске, наводећи да се он налази на једној од фотографија које су биле приказане на конференцији за медије након хапшења групе, те да је тај човек рекао да је фотографија настала давно, када су га претукли током неке утакмице.

Он је поновио своје наводе да "бити мртав није кривично дело", тражећи од суда одбукционе налазе убијених мушкараца и додајући да је он "молио" тужилаштво да га оптужи за свих седам убистава, али није успео да их наговори да га терете и за убиство Александра Глигоријевића.

Поред Глигоријевића, оптужени се терете и за убиства Горана Величковића, Лазара Вукичевића, Здравка Радојевића, Милана Љепоје, Николе Митића и Горана Михајловића.

Миљковић је за убијеног Величковића рекао да није имао сукоб са њим, наводећи да насугласице са трибина није сматрао сукобом, након чега је, позивајући се на тачке закон, тражио да му се достави одбукциони налаз Величковића.

Он је више пута поновио да није крив и да ће доказати невиност.

За убијеног Вукичевића, Миљковић је рекао да не постоји доказ да је доведен у кућу у Ритопеку и убијен, као и да је он тада био у Црној Гори са Беливуком на бабинама код Радоја Звицера.

Миљковић тврди да се на видео снимку које је тужилаштво суду доставило као доказ да је Милан Љепоја довезен у кућу и убијен, јасно види да је Дејан Тешић сам у колима, односно да Љепоја није са њим, негирајући на тај начин његово убиство.

Када је у питању убиство Радојевића, Миљковић је рекао да њега познаје преко 15 година и да је био у добрин односима са њим, те да је хтео да га убије није требало да га намами, већ само да га позове и он би дошао.

Миљковић је поменуо и сведоке-окривљене, па је за Николу Спасојевића рекао да није свестан шта су последице тога што је потписао, позивајући се на члан 321, док је за Срђана Лалића рекао да је он седам пута изјавио да није крив.

Он је негирао и да је група тукла и силовала младића И.С. на стадиону Партизана, као и убиства Николе Митића и Горана Михајловића, наводећи "да ником не верује на реч да је мртав" .

Након Миљковића, оптужбе су негирали и Марко и Милош Будимир, Небојша Јанковић, Владе Драганић, Дејан Тешић и Немања Ђурић који су додали да ће детаљну одбрану изнети након сведока-окривљених.

Немања Лакићевић је негирао да је убијеног Здравка Радојевића намамио у кућу у Ритопеку, где је он касније мучен и убијен.

Лакићевић је тврдио да не познаје Беливука и Миљковића, као ни остале припаднике групе, а да му је Радојевић најбољи друг већ 20 година, те да му је пре нестанка рекао како има озбиљне проблеме због коцке, због чега је био нервозан и почео да пије лекове за смирење.

Према речима оптуженог, Радојевић је помињао неке Црногорце са којима се коцкао и рекао да ће му они помоћи да реши те проблеме. Лакићевић је рекао да му је Радојевић тада рекао и да ће да оде у Црну Гору, а од њега је тражио аутомобил и оставио му телефон са криптованом апликацијом "Скај" како би били у контакту.

Негирајући да је Радојевића намамио у поменуту кућу, Лакићевић је рекао да је све урадио како би помогао Радојевићу и његовој породици.

Лакићевић је потврдио да од припадника групе познаје само Милоша Будимира, јер је он Радојевићев кум и да га је сретао на дечијим рођенданима, што је Будимир изашао и потврдио.

Миљковић је затим питао Лакићевића да ли је видео некада да Радојевић даје новац некоме, на шта је Лакићевић одговорио потврдно, али не коме и чији је тај новац био.

Оптужени Марко Андрић из Ниша, који се терети да је учествовао у убиству Љепоје, такође је негирао кривицу тврдећи да су разговори које је тужилаштво доставило као доказ, сечени и монтирани.

Суђење овој криминалној групи биће настављено сутра., када ће остали чланови да изнесу своју одбрану.

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести