Шта доноси предлог Закона о извршењу кривичних санкција?

НОВИ САД: Иако је важећи Закон о извршењу кривичних санкција у великој мери усаглашен с европским стандардима, појавила се потреба за проширењем надлежности судије за извршење кривичних санкција, у складу с активностима које су прописане Акционим планом за поглавље 23.
zatvor pritvor
Фото: Tanjug (MUP Srbije, ilustracija)

Измене закона, чији је предлог усвојила Влада, предвиђају да ће судија за извршење кривичних санкција бити задужен за одлучивање о молби осуђеног за служење казне у кућном затвору.

Планирано је и прописивање нових алтернативних мера којима се мења начин извршења казне затвора.

Када Скупштина Србије усвоји предложене измене и допуне Закона о извршењу кривичних санкција, осуђени на казне затвора до годину добиће могућност да је служе у просторијама у којима станују, односно у кућном затвору.

Такође, предвиђено је да ће након правноснажности пресуде, а пре ступања на извршење казне затвора, осуђени моћи да суду поднесе молбу да казну затвора до године служи у кућном затвору. О молби ће одлучивати судија за извршење кривичних санкција суда који је донео првостепену пресуду, односно, уколико је пресуду донео основни суд, одлуку доноси судија за извршење непосредно вишег суда. Пре доношења одлуке, судија треба да прибави мишљење јавног тужиоца, а у одлуци ће определити да ће се казна издржавати уз примену мере електронског надзора (наногице) или без ње.

Предвиђено је и да судија за извршење кривичних санкција доноси одлуку о томе да ли се осуђени који је разврстан у полуотворено или отворено одељење завода, може упутити на радно ангажовање ван завода, код послодавца пуно радно време, а да преостало време буде у заводу, као део припреме за отпуст.

Како се наводи у образложењу измена које је усвојила Влада Србије, радно ангажовање код послодавца ће допринети ефикаснијем остваривању програма поступања и лакшем укључењу у друштво након издржане казне да осуђени убудуће не би чинио кривична дела. У току упућивања осуђеног на рад, затвор ће, по предложеним решењима, сарађивати с Националном службом за запошљавање и послодавцима. Уколико се деси да осуђеник злоупотребљава право на рад ван завода или ако послодавац раскине уговор о раду с њим, судија за извршење може опозвати одлуку којом је одобрио рад ван завода.

Судија за извршење, наведено је у Предлогу измена, може, по предлогу управника завода, превремено отпустити осуђеног с издржавања казне затвора највише 12 месеци до истека казне, ако је осуђени издржао половину казне, а разлог је тешка болест, тежак инвалидитет или старост, ако би даље извршење казне представљало нехумано поступање.

Предлог подноси управник завода, на основу претходно прибављеног мишљења стручног тима. Уз предлог управника, судији за извршење доставља се здравствена документација осуђеног. У поступку доношења одлуке, судија за извршење може одредити вештачење ради утврђивања здравственог стања осуђеног.

Осуђени који је превремено отпуштен с издржавања казне затвора због тешке болести или тешког инвалидитета, дужан је да на сваких 60 дана доставља судији за извршење извештај лекара о свом здравственом стању.

Судија за извршење може опозвати одлуку којом је одобрено превремено отпуштање ако се накнадно утврди да нису постојали разлози за превремено отпуштање, или су престали да постоје.

Још један од разлога за измену и допуну Кривичног закона је потреба усклађивања радноправних одредаба, посебно оних о одређивању звања заполесних у Управи за извршење кривичних санкција, имајући у виду специфичност и сложеност послова које обављају, с једне стране, као и изложеност ризику због извршења кривичних санкција и мера притвора, с друге.

Када посланици Скупштине Србије усвоје  предложене измене, закон с новим алтернативним казнама и другим прописима ступиће на снагу осмог дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Д. Николић

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести