Мала школа у Ченеју пуна љубави и пажње

У истуреном оделењу новосадске Основне школе “Иван Гундулић” у Ченеју тренутно има 122 ученика, што, према речима помоћника директора и професора енглеског језика Гордане Дамјанац, зависи од природног прираштаја.
k
Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

„Оделења варирају од 10 до 20 ученика. Цео колектив ОШ “Иван Гундулић” има 60 запослених, а у ченејској школи раде само четири учитељице, те професори српског и енглеског језика, као и математике, док остали долазе из Новог Сада. Имала сам прилике да радим у великој, а сада, ево већ 11 година, сам у малој школи. Предност увек дајем малој школи, јер се сви међусобно познајемо, као да смо једна породица, води се рачуна о сваком ученику, указујемо им на оно што раде погрешно, а хвалимо и награђујемо оно што је добро“, појаснила је Гордана Дамјанац.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

Нова зграда школе у Ченеју је направљена 2003. године и сви, како ученици, тако и запослени воде рачуна о њеној уредности.

„Прошле године добили смо велику донацију од фирми из Ченеја. Успели смо да у потпуности реновирамо две учионице, купимо беле табле и једну паметну, као и пројектор. Набавили смо и намештај за учионицу првака. Реновирали смо и учионицу музичке културе. До краја године очекујемо да реновирамо свих шест учионица и да зелене табле замене беле, које су много практичније. Остало нам је да реновирамо две учионице. За једну ће нам помоћи кум школе, а за другу скупљамо новац“, каже директорка.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

У последње три године школа бележи успон у сваком погледу, што је видљиво на сваком кораку.

„Ученици другог разреда са учитељицом Веселом Мачкић учествовали су на луткарској смотри инклузивног карактера ФЛУОШ која се одржава у ОШ „Марија Трандафил“ у Ветернику и сваке године се враћају са наградама. Тако су освојили награду за најбољи сценски говор, па најатрактивније лутке, најоргиналније лутке...“

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

Према речима Гордане Дамјанац велика пажња се поклања ваннаставним активностима.

„Децу, поред одлазака на спорт, организовано водимо и у биоскоп и позориште. Сваки проведен дан с њима даје нам нову енергију и снагу, јер повратне информације од деце су од непроцењивог значаја и велика сатисфакција за овај посао. Велика подршка у последње време нам стиже и од родитеља, који се укључују у све наше активности. Заиста је наша школа право место за дружење и окупљање“, истакла је директорка Дамјанац, која је додала да је не мали број њихових ученика ангажовано у локалном КУД “Младост”. Отуда и тесна сарадња школе и КУД-а, посебно када организују велики новогодишњи концерт, који изазове буру емоција свих присутних.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

Вредни ђаци баштовани

У ченејској основној школи ђаци имају прилику и да се баве и повртарством. Идеја се родила прошле године када је у покренута акција „Здрава ужина“, а у склопу које су ученици гајили поврће које није хемијски третирано. Почетком ове школске године Министарство просвете и компанија „Универекспорт“ расписали су конкус за пројекат „Предузетне школе”, који представља значајну новину у систему образовања, односно увођење предузетништва у план и програм рада основних школа. Пластеник од 40 квадратних метара у дворишту ченејског огранка ОШ „Иван Гундулић“ подигнут је као резултат тог пројекта, а за његово одржавање задужени су ученици који се о засаду брину током наставе али и викендима.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

„Пројекат омогућава да ученици разумеју читав процес узгоја биљака, а посебно је важно да виде плодове рада. Осим што се забављају и уче како се сеје, деца су се упознала са разним врстама порћа и научила имена зачинског биља са којима до сада нису била у додиру. Такође, битно је да деца науче нешто и ван учионица и да своје знање примене у пракси“, објашњава заменица директора и наставник енглеског језика Гордана Дамјанац.

Ученик седмог разреда Милан Радосављевић до сада није имао искуства у повртарству и каже да је ово посебан доживљај за њега.

„Драго ми је то што могу да помогнем другарима у пластенику, а највише волим да заливам расад. До сада нисам знао имена многим зачинским биљкама и биле су потпуна новина за мене. Протеклих седмица засејали смо ротквице, келерабу, матовилац, зелену салату, босиљак, бритву, лаванду, мајчину душицу, матичњак, чак три врсте чери парадајза и јагоде“, рекао је Милан.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић


Ученички парламент

Ученички парламент под руководством педагога Јелене Илић, у којем су и представници свих разреда, функционише беспрекорно, у шта смо се могли уверити приликом посете ченејској школи.

„Ученици су заинтересоивани за рад парламента. Све идеје и акције које су предложили су углавном прихваћене. Тако смо скупљали чепове и за свега неколико дана напунили смо два yака. Ускоро крећемо са фарбањем спепеништа, ограде и подеста на којима ћемо оставити поруке ђацима. Такође, организовали смо и вашар на којем ученици продају своје радове направљене на ликовном васпитању другим ученицима, чак дођу и деца из вртића, па је тако скупљен новац за књиге за школску библиотеку“, открила је педагог Јелена Илић.


Јована Пећанац се похвалила да њена бака има башту и да јој се одувек допадало како је одржава и негује биљке.

„Никада нисам имала прилику да уђем у велики пластеник и занимљиво ми је да посматрам како биљка из дана у дан расте и како се развија. Мој задатак је био да викендом заливам оно што су другари засадили током радних дана. Већину биљака сам познавала, али нисам никада чула за матовилац, који смо недавно засадили“, открила нам је Јована.

Ученици заједно са наставницима ове године планирају да производе из пластеника понуде суграђанима који ће бити у прилици два пута недељно да их пазаре. Како кажу из ОШ „Иван Гундулић“ жеља им је да покушају да зараде новац и да га уложе у набавку семена и расада за следећу годину.

У хору пева се из срца

Деца са Ченеја су углавном чланови културно – уметничког друштва „Младост“, а они који желе да се баве музиком то могу урадити још и у ОШ „Иван Гундулић“. Наставница музичке културе Биљана Оравец већ 15 година води хор у ком певају деца од првог до осмог разреда.

„Усмеравам децу да заволе музику, да их музички описменим али и да се упознају са различитим жанровима. Често наступамо на дечјим манифестацијама, јер сматрам да је важно да изађу пред публику и стекну самопоуздање. Током празника Новосађани ће моћи да нас чују на манифестацији „Ускршње чаролије“ у БИГ шопинг центру, као и на инклузивном фестивалу ”Хартс ин хармони” где наступају хорови из наше земље и иностранства што је сјајна прилика да деца размене искуства и стекну нове пријатеље“, каже Биљана Оравец.

Фото: Dnevnik.rs/С. Шушњевић, Ј. Новчић

Музика мора бити прилагођена не само гласовним могућностима деце, већ и њиховим интересовањима.

„Немају сви исте вокалне могућности, ипак на наступима увек добро звуче јер певају из љубави. Иако не певају интонативно сасвим тачно, људи ми често кажу да деца звуче сјајно и да певају без грешке. Међутим, они све недостатке прикрију невероватном енергијом коју успеју да преносе на публику“, открила нам је Оравец.

Осим што сам научила да певам, хор ми је донео и много пријатеља из других школа (Ива Ерски)

Ученица шестог разреда Анастасија Зељковић каже да се већ са осам година прикључила школском хору.

„Музика ме је одувек интересовала, а уз помоћ наше наставнице брзо сам научила како се правилно пева. Увек јој се можемо обратити за савет, пуна је разумевања али и расположена за шалу. Мислим да није строга. Њени часови су спој учења кроз забаву. Допада ми се то што имамо прилику често да наступамо у другим градовима, да стичемо нова искуства, као и да упознајемо ђаке из других школа“, открила нам је Анастасија.

Ученица седмог разреда Ива Ерски већ пет година пева у хору.

„Осим што сам научила да певам, чланство у хору ми је донело и много пријатеља из других школа са којима сам и даље дружим. Много ми значи то што могу своју љубав према музици да искажем певањем, а за то је највише заслужна наставница Биљана која у сваком уме да пробуди љубав према музици“, каже Ива.

Текст: Јово Галић и Силвиа Ковач

EUR/RSD 117.1216
Најновије вести