Михољски сусрети села у Велебиту: Има начина да се обогати сеоски живот

ВЕЛЕБИТ/БАНАТСКО АРАНЂЕЛОВО: Михољски сусрети села у Велебиту, на северу Бачке и севернобанатском селу Банатско Аранђелово, упркос најавама метеоролога о погоршању временских прилика, одржани су у суботу по пријатном сунчаном дану, какав приличи михољском лету.
v
Фото: Dnevnik.rs

Сусрети су приређени под покровитељством Министарства за бригу о селу и уз подршку локалних самоуправа општина Кањижа и Нови Кнежевац, уз непосредну организацију месних заједница ових насеља.

Отварајући манифестације у оба места професорка др Зорица Васиљевић, једна од координаторки националног тима за препород села Србије, указала је да се чине напори да се обогати друштвени, спортски живот становника у селима и негује традиција начина живота и културно–историјско наслеђе села. Она је навела да укупан износ додељених средстава за ову манифестацију од стране Министарства и буџета Републике Србије у првом конкурсу износио 30,5 милиона динара и да су та средства одобрена за 68 локалних самоуправа.

– По свакој пријави се додељује максимално до 500.000 динара, а просечно је по пријави одобрено 456.500 динара. По првом конкурсу учествује 961 село, а надамо се да ће ове манифестације бити традиционалне - рекла је Васиљевић.

Фото: Dnevnik.rs

У Велебиту, насељу у кањишкој општини које су пре једног века, након Првог светског рата основали солунски добровољци из Лике, манифестација је била у знаку неговања управо традиције Личана. Млади су се такмичили у личким спортским играма, у Завичајној кући „Ћемер” уприличена је изложба ћилима, народних ношњи и пешкира, док је у Личкој кући браће Кравић приређена презентација традиционалних јела.

Домаћин Милош Кравић истиче да је част што је са својим братом Данилом доприноси да се негују обичаји Личана.

- Потрудили смо се да представимо оно што је типично за наше личке корене. То су пре свега личка баса, уштипци, личке поле кромпира и лички купус са месом, такође и сир шкрипавац који се једино спрема у Лици, који када се једе мора да шкрипи у устима - указује Кравић. 

Заменик председника кањишке општине Небојша Ракић истиче задовољство што је мало село Велебит, са 200 становника успешно учествовало на конкурсу код Министарства за бригу о селу.

- Поред културно- уметничког програма, за учеснике су привлачне дечије игре и лички обичаји. Радује нас да је Министарство за бригу о селу почело да размишља на прави начин, када су у питању села, па ћемо се трудити да овакви сусрети буду традионални. Локална самоуправа је у настојањима да се удахне нови живот успела да се обезбеде што бољи услови. Из Покрајинског секретаријата за културу нам је најављено да ће се ускоро радити комплетна реконструкција Дома културе у Велебиту - каже Небојша Ракић.

Председница новокнежевачке општине Ирена Славковић је на сусрету у Банатском Аранђелову предочила да су села са својим економским и људским потенцијалима одувек била ослонац стратегје развоја Републике Србије.

Фото: Dnevnik.rs

- Морамо доносити мере како би селу вратили место које му припада. Крајњи циљ нам је да вратимо живот у село и да село буде ослонац развоја. Наше поднебље, које карактерише мултикултуралност је, свакако, веома, значајно и треба неговати и презентовати ту различитост, културу и традицију народа - истиче Ирена Славковић.

У програму су у оба села учествовали ансамбли који негују песме и игре Срба и Мађара. У Велебиту су поред певачке групе „Ђерам” Српског културног центра „Стеван Сремац” из Сенте и фолклорног ансамбла КУД „Александрово” учествовали ансамбли КУД „Петефи Шандор” из Трешњевца, док су у Банатском Аранђелову наступали фолклорни ансамбли  КУД „Банат“ и КУД „Тисађенеђе“ из Новог Кнежевца, као и Тамбурашки оркестар „Банатски валц“ из Кикинде. Чланице Актива жена из Банатског Аранђелова изложиле су своје рукотворине.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести