НОВИ ГАСНИ АРАНЖМАН СА РУСИЈОМ Месечно осам милиона кубика гаса уместо садашњих шест
Генерални директор „Србијагаса” Душан Бајатовић изјавио је да је договорен наставак гасног аранжмана са Русијом и да ће бити повећан са две на 2,5 милијарди кубних метара гаса годишње, као и да очекује потписивање споразума до краја маја.
Србија ће имати месечно осам милиона кубика гаса уместо шест, рекао је Бајатовић.
Он је навео за РТС да проблем не представља само количина гаса већ и флексибилност, јер је Србија почела да троши 18 милиона метара кубних дневно у зимским хладним данима.
2,5 милијарди кубних метара гаса годишње
„У том светлу ми смо договорили, видећемо само колико ће то да кошта, додатне количине до четири милиона флексибилно, што значи да ћемо имати осам из Русије, плус четири. Могу већ сада рећи да ћемо ми због безбедности, а не количина, складиштити 200 милиона метара кубних гаса у Мађарској и да ћемо у хладним данима отприлике од 15. новембра до краја фебруара или до 15. марта куповати до два милиона из Азербејџана, што значи да смо ми енергијску слику склопили”, навео је Бајатовић.
Објаснио је да флексибилност гаса значи да постоји мањак транспортних капацитета у хладним данима зими. „Сви би да узму много више, Мађари узимају и 22 милиона сваког дана и куповаће наредних година, ја мислим барем две, три, четири а морамо да помогнемо и колегама у Словачкој да би биле одговарајуће количине гаса овде транспортоване”, рекао је Бајатовић.
18 милиона кубика дневно потребно зими
„Што се цене тиче, у основној формули за тих осам милиона сигурно ће бити садржана и нафтна формула, то се показало као исправна дугорочна одлука. Видим да су цене гаса мало пале, оне се сад изједначавају са деветомесочном нафтом формулом, али нафта је сад пала, 66 долара за барел је јутрос, рецимо”, додао је он. Бајатовић је истакао да је проблем за додатне количине, јер сви желе да се монетизују и купе руски гас. „Они ће бити дужни по уговору да нам испоруче та додатна четири милиона, што раније није био случај, него су то била нека врста дневних преговора. Или ћемо имати неку формулу опет уз обавезу наших колега из Русије да нам испоруче те количине које недостају”, рекао је Бајатовић.
Бајатовић је навео да Србија тренутно има 76 одсто попуњености Банатског двора, а да веће количине гаса настоји да складишти у Мађарској како би очувала количине уколико се нешто деси, да може да буде безбедна у смислу снабдевања.
На 10 година или на три
Навео је да је специфично на колико времена ће Србија да потпише аранжман.
Србија тражи аранжман на 10 година, на шта и Русија пристаје, али је објаснио да Европа хоће да забрани руски гас 2027. године, због чега се у јавности помиње аранжман на три године.
„Можемо да добијемо 10 година, али морамо да разговарамо око тога шта су руски ризици у целом послу, а шта су ризици српске стране”, нагласио је Бајатовић и додао да би могло да се догоди да Руси уђу у пенале зато што не могу да нам испоруче гас а да Србија уђе у пенале зато што не може да га преузима.
„Ништа се ту епохално неће десити. Ми до краја маја можемо то да завршимо. Двојица председника су се договорила, а сад треба Гаспром експорт, Србијагас и Гаспром да договоре детаље који, наравно, имају и своје комерцијалне изазове, али имају и изазове безбедности”, навео је Бајатовић. Додао је да је најважнија ствар да је Србија почела формално пошерење складишта Банатског двора, наводећи да је урађена прва бушотина и да данас започиње друга. „Купили смо компресоре, дали смо потребне авансе. Радимо на интеграцији нове опреме са старом опремом. То сад није од неког великог интереса за јавност, али суштински очекујемо да најкасније до краја 2026. године имамо формалних 750 милиона метара кубних у залихама, 12,5 милиона дневне производње, а мислим да ће капацитет у који то утискујемо бити нешто већи од 750 милиона метара”, рекао је Бајатовић.