НА ГЛАВНОМ ТРГУ У СЕНТИ У ТОКУ АРХЕOЛОШКА ИСТРАЖИВАЊА Црква Светог Стефана полако открива своје тајне
Археолошка ископавања цркве Светог Стефана на Главном тргу у Сенти, која су у току, су за сада фокусирана на источни зид цркве, јер због различитих инсталација за струју и водовод нису могућа ископавања на другим деловима локалитета.
Према речима кустоса - археолога и руководиоца истраживања Рашка Рамаданског на том месту, током векова, биле су чак три цркве - православна и две католичке, као и најмање седам споменика. Иако истраживања не трају дуго, археолози су већ сазнали много детаља о црквама о којима у писаним изворима није било речи. У овом тренутку истраживања се одвијају полако и постепено, применом ручног алата и сходно прописаним методолошким смерницама.
- До сада није било могуће сагледати у коликој мери је црква била осликана, или које су технике градње примењиване на темељима и подници. Међутим, археолошки налази су открили да је црква скоро у целости била осликана изнутра, са упадљивим плавим детаљима, док је подница била израђена од посебних опека, на подлози од насутог песка - објашњава Рамадански. - Испоставило се да се црква налазила на месту једног или више старијих објеката. Уломци керамичких посуда и учестале животињске кости сведоче о томе да се радило о уобичајеним укопима из времена Потиске војне крајине или владавине Османлија.
Иако се не ради о веома старој грађевини, црква има наглашени завичајни значај. Ради се о исходишту савременог мађарског али и католичког верског идентитета у Сенти. Осим тога, црква Светог Стефана овековечена је на много старих приказа Сенте, попут разгледница, те је саставни део колективне успомене мештана, како Мађара тако и Срба, потврђује Рамадански.
Пожар 1911. године
Црква Светог Стефана сазидана је 1770. године, а освећена је и опремљена звонима годину дана касније. После пожара, 140 година касније, односно 1911. године, уклоњени су њени надземни остаци и преко темеља је нанета земља. У истом пожару страдала је и сенћанска стара градска кућа. Простор је временом пренаменован у парк. Црква никада није обновљена, а преостали грађевински материјал је употребљен за градњу друге базилике која никада није довршена. У плану је да Црква Светог Стефана и резултати археолошких ископавања буду публиковани, доступни јавности и уврштени у туристичку понуду Сенте. Када је реч о начину на који ће локалитет бити презентован Рамадански појашњава да ће сви детаљи бити познати након археолошких ископавања и обраде налаза.
Истраживање се спроводи у оквиру пројекта „Културне везе: Очување културног наслеђа на Западном Балкану”, уз подршку УНЕСКО-а, као део програма „Култура и креативност за Западни Балкан”,који финансира Европска унија. Циљ програма је подстицање очувања културног наслеђа и дијалога у региону кроз развој културних и креативних сектора.