АКО СЕ БОЈИТЕ ГРМЉАВИНЕ ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ Ево код кога је фобија чешћа и зашто настаје
Страх од грмљавине и муња најчешће се јавља у детињству, али код многих људи траје и у одраслом добу.
Реч је о једном од најчешћих специфичних страхова. Уз помоћ терапије разговором или лекова, могуће је ублажити симптоме анксиозности и значајно побољшати квалитет живота.
Шта је страх од грмљавине? То је интензиван, често парализујући страх од грмљавине и муња, који се зове астрафобија, пише "Кливленд клиника". Чешћи је код деце, али може да се задржи и у одраслом добу. Овај страх не погађа само људе. И многе животиње реагују панично током
Особе које имају често опсесивно прате временску прогнозу, избегавају ситуације које подсећају на олују, а могу доживети и паничне нападе током грмљавине.
Колико је овај страх чест? Спада међу најчешће специфичне фобије, а жене су отприлике два пута склоније овом страху у поређењу са мушкарцима.
Узроци нису увек јасни. Код неких, трауматично искуство током олује у детињству може да буде окидач. У другим случајевима, фобија се развије без јасног повода, али је чешћа код оних чији родитељи или браћа и сестре имају сличан страх.
Који су симптоми? Главни симптом је интензиван, често ирационалан страх. Особа може да буде свесна да олуја не представља стварну опасност, али тело реагује као да јесте. Могући симптоми су:
Бол у грудима, вртоглавица, па чак и несвестица, дијареја, убрзан рад срца, мучнина и повраћање, краткоћа даха, појачано знојење, дрхтавица
Шта помаже и како се лечи? Најефикаснији приступи укључују:
Терапија излагањем: Постепено суочавање са оним што изазива страх, уз професионално вођство. Когнитивно-бихејвиорална терапија: Учи вас да препознате и замените негативне мисли реалнијима. Дијалектичка терапија: Комбинује разговор са техникама опуштања, попут медитације. Лекови: Лекар може да препише лекове за смирење како би се спречили напади панике.
Шта можете да урадите сами? Технике управљања стресом: Дисање, физичка активност и ритуали смиривања могу да помогну током и после олује.
Како помоћи детету које се боји олуја? Објасните да грмљавина не може да их повреди. Учите заједно о природним појавама. Повежите кишу са позитивним ефектима (нпр. раст биљака). Обезбедите безбедан, удобан кутак током олуја. Ако страх не пролази, обратите се стручњаку.