ОВАЈ ЛЕК ИМАЛА ЈЕ СВАКА СРПСКА ПОРОДИЦА, ПРОДАЈЕ СЕ И ДАНАС ШИРОМ СВЕТА: Лечи главобољу, а дело је визионара из Скопља
Постоје лекови које користимо повремено, и они који постају саставни део наше свакодневице. Један од таквих, дубоко укорењен у свести народа бивше Југославије, јесте кафетин – таблетица која се и дан-данас налази у бројним торбицама, несесерима и фиокама, као поуздан ослонац у борби против бола.
Иза ове формуле стоји Ангел Симов, фармацеут из Скопља, који је давне 1957. године осмислио снажну и ефикасну комбинацију четири активне супстанце: пропифеназона, парацетамола, кофеина и кодеина. Иако није створио нову хемијску супстанцу, његов приступ био је иновативан – ујединио је већ познате састојке у јединствену формулу са синергетским деловањем, која је постала лек прве помоћи за главобоље, зубобоље и друге врсте болова.
Симов (1935–1998) није био само научник, већ и визионар. Био је један од оснивача Фармацеутског факултета у Скопљу и дугогодишњи директор компаније „Алкалоид“, где је унапредио производне процесе и поставио темеље модерне фармацеутске индустрије у Македонији.
Кафетин је временом постао један од најпрепознатљивијих брендова у региону, а његова популарност није спласнула ни међу онима који живе у иностранству. Напротив, дијаспора га редовно купује и носи са собом, често у већим количинама, јер у многим западним земљама, због строге регулативе везане за кодеин, овај лек у оригиналној формулацији није доступан.
Било да га памтимо као „таблету за све“ из породичне апотеке, или као лек који смо увек носили у школској торби или на путовањима, кафетин је више од препарата – он је симбол једног времена, поверења и традиције. И данас, у ери модерне фармације, остаје неизоставан у домаћинствима широм Балкана.