ГИМНАЗИЈАЛКЕ РАЗВИЛЕ НОВУ АПЛИКАЦИЈУ Заштита од дигиталних превара
Ученице Зрењанинске гимназије Наташа Ћетковић, Дијана Вуксановић, Миа Ђерић и Јована Дамјанац чине тим који је уз подршку професора Едија Дарушија радио на развоју идеје за веб-сајт Shadow Security, иновативног решења које има за циљ да заштити кориснике од дигиталних превара.
Ова апликација омогућава да се анализирају сумњиви линкови, поруке и мејлови како би се открили потенцијални покушаји фишинга и крађе података.
Такође, корисницима нуди опцију да провере да ли се њихови лични подаци, попут имена, презимена и фотографија, појављују на интернету у негативном контексту.
– Овај пројекат смо развили са жељом да допринесемо безбеднијем дигиталном окружењу за све генерације, од деце до старијих, и да свако може једноставно да провери колико је садржај који прима заправо сигуран. Идеја за саму веб-страницу је настала из личног искуства и све чешћих примера превара преко мејлова и порука, нарочито међу млађима и старијима који нису увек сигурни шта је безбедно да отворе. Стога смо желеле да направимо нешто што би помогло обичним корисницима да се лакше заштите на интернету – каже Наташа Ћетковић.
Shadow Security препознаје фишинг линкове и поруке помоћу алгоритама вештачке интелигенције који анализирају структуру линка, начин писања поруке и траже познате обрасце фишинг напада. Такође, могуће је проверити да ли је сајт познат као сумњив или опасан, и кориснику даје процену ризика.
– Верујемо да будућност дигиталног света зависи од тога колико ћемо га учинити безбедним и доступним за све. Кроз Shadow Security желимо да покажемо како знање, иновације и одговорна употреба технологије могу истински да заштите људе. Наше учешће на Women & Girls in STEM (science, technology, engineering and mathematics) форуму доказ је да девојке имају и идеје и снагу да обликују садашњост и будућност – истиче Наташа Ћетковић.