ДА ЛИ ЈЕ ФЕР ОПОРЕЗОВАТИ НАПОЈНИЦЕ? Аустријски конобари против новог намета
Расправа о порезу на напојнице једна је од ударних тема у Аустрији, а идеја је да се на њих наплаћују доприноси за социјално осигурање.
Аустријска народна странка (ÖVP) и Социјалдемократска странка Аустрије (SPÖ) сада желе да одреде нову фиксну стопу од 95 евра месечно за конобаре који примају велике износе напојница.
Фиксна стопа од 95 евра требало би да послужи као основица за прорачун доприноса за социјално осигурање – 18 одсто од тога је отприлике 17 евра, које конобар тада мора да плаћа месечно. Они који раде на пола радног времена подлежу фиксној стопи од 50 одсто.
Али колико конобари у тој земљи заправо могу да зараде на напојницама?
Немала свота
„Зарада од напојница у Аустрији креће се од 500 до 4.000 евра месечно”, рекао је за аустријске медије гастрономски инсајдер који има дугогодишње искуство као угоститељ, а сада ради као консултант за угоститеље, пише Феникс магазин.
Да бисте зарадили 4.000 евра месечно, морате да уложите труд и да радите „најмање 40 сати недељно”.
„Зависи и од посла – улогу игра да ли има много промета или је реч о мањем и мирнијем кафићу”, каже стручњак.
„Напојнице од десет одсто више нису стандард”
„Напојнице од десет одсто више нису стандардне: данас многи људи обично дају од шест до осам одсто. Погоршање економске ситуације одмах је приметно у угоститељству”, рекао је стручњак.
А с обзиром на све чешћа плаћања картицама, напојнице су често ниже него при плаћању готовином.
„Многи људи раде тај посао као студенти, у двадесетим”, каже стручњак. „Не могу да приуште овај порез, новац им је потребан одмах”, наводи.
„Добровољна донација”
„Напојнице су добровољна донација, због чега на њих нема пореза. Односно не би требало да буде пореза”, мишљење је стручњака. „Не би требало да их користимо за попуњавање јаза од 900 милиона евра у социјалном осигурању, већ би новац требало да оставимо конобарима. То је тежак посао”, додаје он.
Социјални партнери то виде другачије, истичући да ће порези касније повећати пензије и све накнаде за незапосленост. Неки тврде да би требало повећати ниске колективне уговоре у угоститељству. Унутар владе, ÖVP и SPÖ слажу се око пореза на напојнице, али Нео-странка му се и даље противи, пишу немачки медији.