ОБЕЛЕЖЕНО 12 ГОДИНА ОД ПОЖАРА У ДИСКОТЕЦИ „КОНТРАСТ“ Нови Сад се сећа жртава, једина жеља нам је да се успостави одговорност

Први април Новосађане подсећа на велику трагедију, када су пре дванаест година у пожару у некадашњој дискотеци „Контраст“ животе изгубили Ренато Вуковић (21), Марина Аничић (25), Тамара Миладиновић ( 25), Милена Далмација, Зоран Игњатовић (28) и Марко Павловић (29).
а
Фото: С. Шушњевић

Као и ранијих година, у знак сећања на жртве ватрене стихије, данас су код спомен обележја упаљене свеће и положени венци.

- Сећаћемо се увек Марине, Милене, Тамаре, Зорана, Марка и Рената који ће, сигуран сам, вечно живети у духу нашег града - истакао је градоначелник Милан Ђурић. - Тај 1. април један је од најтужнијих дана у историји Новог Сада, али уједно и опомена. Иако  ништа изговорено не може утешити породице, важно је да знају да са њима саосећамо и да смо им подршка. Без обзира што не видимо ни пожар, ни пламен, ни пепео, осетимо злоћудни мирис гарежи, који лебди над нашим градом и од те трагедије Нови Сад се никада није опоравио. 

Поред спомен обележја, које је постављено 2016. године, на месту некадашње дискотеке предвиђено је уређивање меморијалног парка, како је Ђурић најавио, паметног еко парка младости.

- Одлучни смо у томе да место трагедије обележимо на достојанствен начин, али да та зелена површина у исто време буде место окупљања младих људи - објаснио је градоначелник. - Парк је у плану детаљне регулације тог дела града и ради се на решавању имовинско-правних односа, а у овој години је планиран новац за израду техничке документације.

Фото: С. Шушњевић

Милан Ђурић нагласио је да цела заједница мора да се понаша одговорно, како се такве и сличне трагедије не би поновиле.

- Колективном освешћивању значајно доприносе прописи и закони, који за циљ имају побољшање области противпожарне заштите - рекао је градоначелник. - Град је од почетка партнер у промоцији и усвајању Тамариних закона о противпожарној заштити и желим свим окупљенима око Удружења „Истина Тамарини закони“ да наставе да се залажу за боље сутра свих нас и на томе смо им захвални. Деловање на свест друштва у целини веома је важно, а Град на том пољу доприноси улагањем у превенцију, не само кроз законе и одлуке, већ и кроз едукацију. Помажемо опремање Ватрогасне бригаде возилима и специјалном опремом, штампамо едукативне публикације, учимо најмлађе како да се заштите од пожара, сарађујемо са добровољним ватрогасним друштвима... Грађанска дужност и обавеза сваког од нас је савесно понашање у свим ситуацијама и сву пажњу морамо усмерити на то да наш град никада више не буде завијен у црно.

Фото: С. Шушњевић

Отац трагично настрадале новинарке Тамаре Миладиновић, Бранко Миладиновић каже да оно што се догодило мора бити опомена за све будуће генерације.

- Родитељи све ово преживљавају као да је јуче било и једина жеља нам је да се на свим нивоима успостави одговорност, како би будуће генерације живеле у цивилизованом друштву - истакао је Миладиновић. - Локална самоуправа је дала свој допринос и надам се да ће до следеће године бити реализована изградња паметног парка, у знак сећање на свих 18 жртава, страдалих у четири пожара, која су задесила Нови Сад протеклих година - у „Контрасту“, „Лаунџу“, Хотелу „Путник“ и Радничком универзитету, и као опомена да се више никад не деси.

Ј. Вукашиновић

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести